Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$66,085.16
-1019.83
Ethereum
$3,529.90
+15.73
Dogecoin
$0.14
-0.01
Ripple
$0.48
-0
Binance Coin
$606.26
-2.56
Litecoin
$78.92
-0.5
Monero
$170.43
-2.69
Cardano
$0.41
-0.01

Portekiz Merkez Bankası, bir bankaya ülkenin ilk kripto lisansını verdi

0

Diğer Avrupa ülkelerine göre daha kripto dostu bir ülke olarak görülen Portekiz, kripto sektörüyle ilgili önemli bir adım attı. Dün yapılan açıklamada Portekiz Merkez Bankası, ülkede bankacılık faaliyetlerini yürüten Bison Bank’a ülke sınırları içerisinde kripto saklama ve ticaret hizmetleri sunma yetkisi verdi. 

Portekiz Merkez Bankası (Banco de Portugal) tarafından yapılan açıklamada Bison Bank’ın sanal varlık servis sağlayıcısı (VASP) olarak faaliyet göstermek için bir lisans aldığını duyurdu. Portekiz merkezli medya kuruluşu Sapo tarafından yapılan habere göre kripto para hizmeti sunma yetkisi verilen Bison Bank, kripto varlık borsası olarak çalışmak üzere Bison Digital Assets adlı özel bir departman oluşturacak.

Portekiz Merkez Bankası Kripto Para Borsalarına Lisans Veriyor

Bison Bank, Hong Kong merkezli bir Çin özel sermaye grubuna ait bir finans kuruluşu. Banka, Portekiz’de bireysel ve kurumsal müşteri segmentine varlık yönetimi, mevduat ve yatırım bankacılığı alanlarında hizmet sunuyor.

Her ne kadar Portekiz Merkez Bankası geçen ay  kripto varlık ödeme şirketi Utrust’a tam kapsamlı bir sanal varlık servis sağlayıcısı (VASP) lisansı verse de Bison Bank tarafından alınan lisans ülkede bir bankanın aldığı ilk kripto hizmet lisansı unvanını taşıyor.

Kripto para borsalarının Portekiz’de faaliyet göstermesi için sanal varlık servis sağlayıcısı (VASP) lisansını edinmeleri gerekiyor. Bu bağlamda ülkede faaliyet göstermek isteyen kripto şirketinin bu lisans şartlarını yerine getirmesi gerekiyor. Buna göre kripto varlık ekosistemi için dostane bir yaklaşıma sahip olduğu bilinen Portekiz’in kripto paralarla ilgili kısmi düzenlemeye sahip olduğundan söz edilebilir.

Portekiz Merkez Bankası, geçtiğimiz aylarda sanal varlık servis sağlayıcısı olarak faaliyet göstermek üzere iki kripto para borsası olan Criptoloja ve Mind The Coin’e lisans verdi. Banka ayrıca Luso Digital Assets’e kripto borsası lisansı verdi.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.