Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$64,826.69
+2192.75
Ethereum
$3,097.96
+50.57
Dogecoin
$0.15
0
Ripple
$0.50
0
Binance Coin
$560.26
+13.6
Litecoin
$81.20
+0.19
Monero
$117.89
+1.13
Cardano
$0.47
+0.02

Meta Evrende Arazi Nasıl Satın Alınır?

0

Meta evren; teknoloji severler, yatırımcılar ve kripto severler arasında gitgide daha popüler bir hale geliyor. Üç boyutlu dünyada sanal arazilere yönelik talep büyük bir artış gösterdi ve piyasa da gerçek dünyadaki gayrimenkullerle benzerlikler gösteriyor. Meta evren NFT arazisi almak ve satmak oldukça kolay bir süreç. Siz de rehberimizi takip ederek kolayca alım satım yapabilirsiniz.

Sanal NFT meta evren arazisi nedir?

NFT arazisi, bir meta evren projesinden satın alınabilen bir dijital arazidir. Benzersiz Token (NFT) sahipleri, arazilerini çeşitli amaçlara yönelik olarak ya da yalnızca spekülasyon için kullanabilir. Genellikle bir meta evren projesi, haritasını daha küçük alanlara böler ve bu alanları bir ya da birkaç arazi satışıyla satar. Ödemeler genellikle kripto paralarla yapılır, fakat bazı projeler itibari paraları da kabul eder.

Satın alınan alan, arazi sahibinin ve ziyaretçilerin keşfedebileceği üç boyutlu bir sanal deneyim sunar. Araziler NFT olduğu için bu dijital varlıkların orijinalliğini ve mülkiyetini ispat etmek kolaydır. Arazi sahibi, ikincil piyasada üçüncü taraf bir borsa ile ya da meta evren projesi ekosistemi üzerinden arazisini satabilir.

NFT sanal arazilerin kullanım alanları nelerdir?

Bazı yatırımcılar yalnızca spekülasyon yapsa da diğer alıcılar arazilerini amacına yönelik kullanmayı tercih edebilir. Seçtiğiniz proje, arazilerinizle tam olarak neler yapabileceğinizi etkileyecektir. Alanların etkinliklere ve konferanslara ev sahipliği yapmasına hatta arazinin yeterince ziyaret edilmesi durumunda reklam için kiralanmasına sıkça rastlamak mümkündür. PwC de dahil olmak üzere bazı şirketler, sundukları hizmetler arasında arazilerini de dahil etmiştir. Bir NFT oyunundan arazi satın aldıysanız, muhtemelen bu arazi sayesinde oyun içi avantajlar da elde edebilirsiniz.

Meta evrende arazi nasıl satın alınır?

NFT arazisi satın almak için süreç, diğer herhangi bir NFT’nin satın alım süreciyle aynıdır. İhtiyacınız olanlar yalnızca bir cüzdan ve biraz kripto paradır. Diğer tüm yatırımlardaki gibi burada da risk almadan önce kendi araştırmanızı yapmanız çok önemlidir.

1. Adım: Bir meta evren platformu seçin

Meta evren mülkü satın almadan önce bir meta evren seçmeniz gereklidir. Arazi satın alma sebebiniz proje seçiminizi etkileyecektir. Bu konudan ileride, ipuçları bölümümüzde bahsedeceğiz. Bu rehberde örnek olarak Ethereum üzerindeki The Sandbox’ı kullanacağız, fakat Decentraland de bir diğer popüler seçenektir.

2. Adım: Cüzdanınızı kurun

Sahip olduğunuz kripto paralara erişmenize imkan tanıyacak bir cüzdan yaratmanız gereklidir. Tercihinize bağlı olarak mobil ya da tarayıcı tabanlı bir cüzdan kullanabilirsiniz. Fakat tarayıcı tabanlı bir cüzdan kullandığınızda genellikle daha az sorunla karşılaşırsınız.

Hem MetaMask hem de Binance Chain Wallet, birden fazla blockchain’i desteklemeleri nedeniyle uygun seçeneklerdir, fakat kullandığınız cüzdanın NFT arazisinin blockchain’ini destekleyip desteklemediğini mutlaka kontrol etmeniz gereklidir.

Cüzdanınızı kurduğunuzda kurtama cümlesi olarak da bilinen bir kelime dizisi alırsınız. Cüzdanınıza erişiminizi kaybetmeniz durumunda cüzdanı kurtarmak için kurtarma cümlesini kullanacağınızdan bu cümleyi güvende tutmalısınız. Cümleyi saklamak için en iyi seçenek, sürekli çevrimdışı kalan bir yer olacaktır.

3. Adım: Cüzdanınızı the Sandbox pazar yerine bağlayın

Teklif vermeye uygun arazileri The Sandbox’ın haritasında görebilirsiniz. Bu arazilerden bazıları için teklifleri doğrudan The Sandbox pazar yerinden verebilir, diğerleri içinse OpenSea gibi harici borsaları kullanabilirsiniz. Burada süreci daha basit tutmak için The Sandbox üzerinden teklif verebileceğiniz bir arazi örneğine bakacağız.

Herhangi bir teklif vermeden önce cüzdanınızı bağlamanız gereklidir. The Sandbox haritasında sağ üst köşedeki [Sign In] tuşuna tıklayın. Cüzdanınızın, projenin blockchainine ayarlı olduğundan da emin olun. Bu örnekte cüzdanımız Ethereum’e ayarlı.

MetaMask bir açılır pencere ile sizden bağlanmanızı isteyecektir. [Next] tuşuna tıklayın.

Cüzdanınızı bağlama sürecine devam etmek için [Connect] tuşuna tıklayın.

The Sandbox şimdi sizden bir e-posta adresi eklemenizi ve bir takma ad oluşturmanızı isteyecektir. Hesap oluşturma sürecini tamamlamak için [Continue] tuşuna tıklayın. The Sandbox editörünü kullanmak isterseniz, tercihinize bağlı olarak bir şifre de belirleyebilirsiniz.

Hesabınızı tamamlamak için MetaMask imza talebindeki [Sign] tuşuna tıklayın.

Başarıyla bağlanmanızın ardından web sitesinin sağ üst köşesinde hesap bakiyenizi ve profil resminizi görebilirsiniz.

4. Adım: Binance’ten SAND ya da ETH alın ve bunları cüzdanınıza transfer edin

Bir arazi satın alabilmeniz ya da teklif verebilmeniz için cüzdanınızda SAND ya da Ether (ETH) bulunması gereklidir. The Sandbox arazi satışlarının çoğunda yalnızca ETH kabul edildiğinden ETH satın almak muhtemelen daha kullanışlı olacaktır. Binance hesabınızla kredi ya da banka kartı kullanarak SAND ya da ETH satın alabilirsiniz. Bu konu hakkında daha fazla bilgi için Nasıl Kripto Para Alınır? rehberimizi okuyabilirsiniz.

Kriptoları satın aldıktan sonra kripto cüzdanınıza göndermeniz gereklidir. Kripto cüzdanınızdaki herkese açık adresi kopyalayın ve çekim adresi olarak kopyaladığınız bu adresi kullanın. Tam olarak hangi adımları takip edeceğinizi öğrenmek için Binance’ten Nasıl Çekim Yapılır? rehberimizi okuyabilirsiniz.

5. Adım: Bir LAND parseli seçin

Aşağıdaki filtreleri kullanarak, The Sandbox’ta teklif verebileceğiniz ya da satın alabileceğiniz arazileri kolayca listeleyebilirsiniz. The Sandbox arazilerinin çoğu halihazırda satılmış durumdadır, bu da alınabilecek arazileri genellikle yalnızca OpenSea’de bulabileceğiniz anlamına gelir. Fakat yine de The Sandbox haritası üzerinden de bu satışlar için teklif vermeniz mümkündür. OpenSea bağlantıları kullanıcı arayüzüne gömülü olduğundan, The Sandbox haritası meşru bir NFT arazisi satın aldığınızı doğrulamak için de en iyi yoldur.

Satın almak istediğiniz araziyi belirledikten sonra bir teklif vermek için [Bid] tuşuna tıklayabilir ya da ETH tutarına tıklayarak araziyi sabit bir fiyattan satın alabilirsiniz. [Bid] tuşuna tıklayarak nasıl teklif verebileceğinize bakalım.

Karşınıza, teklif vermenize imkan tanıyan bir açılır pencere çıkacaktır. Teklif tutarını girin ve cüzdanınızla işlemi onaylamadan önce [Place Bid] tuşuna tıklayın. Satıcı teklifinizi reddederse ya da satış sona ererse, kriptolar cüzdanınıza iade edilecektir.

Sabit fiyata tıklarsanız işlemi tamamlamak için OpenSea’ye yönlendirilirsiniz. Araziyi satın alabilmek için önce cüzdanınızı pazar yerine bağlamanız gerekecektir. Ayrıca The Sandbox’ı kullanmayı tercih etmiyorsanız, OpenSea’den de teklif verebilirsiniz.

Meta evrende arazi nasıl satılır?

NFT Arazilerinizi satabilmeniz için genellikle iki seçeneğiniz vardır. Meta evren projesinin pazar yerini ya da ikincil bir pazar yerini kullanabilirsiniz. The Sandbox’ta şu anda satış için yalnızca üçüncü taraf pazar yerlerini kullanmak mümkündür. Gelecekte, arazi sahipleri SAND olarak ödenecek %5 işlem ücretiyle doğrudan The Sandbox’tan satış yapabilecektir. 

Arazinizi OpenSea’de satmak istiyorsanız profilinize gidin ve NFT’nizdeki [Sell] tuşuna tıklayın. Daha sonra, sabit bir fiyat ya da zamanlı bir açık artırma yaratabilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.