Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$65,531.01
+113.41
Ethereum
$3,579.76
+29.85
Dogecoin
$0.12
-0
Ripple
$0.50
0
Binance Coin
$602.67
+1.72
Litecoin
$74.26
+0.1
Monero
$171.42
+4.11
Cardano
$0.39
-0

İtibari Rezerv Destekli Stabilcoinlerin Önemi

0

Bağımsız olarak onaylanmış itibari para rezervleri ve lisanslama, BUSD’nin son stablecoin oynaklığı sırasında sabit kalmasını nasıl sağladı?

  • BUSD, düzenli tasdiklere tabi rezervler tarafından düzenlendiği ve desteklendiği için piyasadaki en güvenilir sabit paralardan biri olmaya devam ediyor.
  • Algoritmik stabilcoinler de dahil olmak üzere alternatifler, son zamanlarda güvence eksikliğinden zarar gördü.
  • BUSD, sağlam rezervler, düzenli Withum tasdikleri ve NYDFS yeşil liste durumu aracılığıyla sabit seviyesini korumaya devam ediyor 

Bir stablecoin’e olan güven tam olarak nereden geliyor? Şimdiye kadar, BUSD’nin güvenilir itibarının en önemli bileşeni, düzenleyici gözetimi ve uyumluluğudur. BUSD, katı yönergelere bağlı kalarak ve kullanıcı topluluğu ile şeffaf kalarak, son zamanlardaki de-pegging olayları ortamı aracılığıyla kullanıcı beklentilerini karşılamaya devam ediyor.

Algoritmik sabit paralardan farklı olarak BUSD, rezervleri doğrulayan, koruyan ve garanti eden şeffaf bir ürün sunarak ABD doları sabitini etkin bir şekilde korur. Bu, piyasada bulunan tüm stablecoin’ler için geçerli değil.

Tether’in 2014 yılında kurulmasından bu yana, stabilcoinler kripto pazarları için çok önemli. Değişken piyasalarda istikrarlı bir varlığın faydalarını görmek kolaydır, bu da onları oldukça popüler hale getirir. Bununla birlikte, tüm bu noktalar bir anahtar faktöre dayanmaktadır: sabit bir sabit noktayı sürdürmek.

Bir madeni parayı ABD dolarına, euroya veya diğer kripto varlıklarına nasıl sabitleyeceğiniz büyük ölçüde değişir. Zamanla, bazı yöntemlerin diğerlerinden daha popüler olduğunu gördük. Birkaçı daha yüksek derecelerde başarı göstermiştir. Son zamanlarda yaşanan pegging olaylarını göz önünde bulundurarak geleceğe baktığımızda, bir şey açık görünüyor: Bu alandaki düzenlemenin önemi, stabilcoin istikrarını korumada artmaya devam edecek.

BUSD gibi bir stablecoin’in başarılı olması için neye ihtiyacı var?

Yatırımcılara gönül rahatlığı sağlamak için başarılı bir stabilcoin en az üç temel alanı kapsamalıdır: düzenleme, denetimler ve sağlam rezervler.

1. Güvenli teminat biçimleri sağlayan rezervler

Sabit fiyatı sürdürmek, değişken zamanlarda bile fiyatı sabit tutmak için piyasa güçlerine dayanır. Fiat destekli bir stablecoin, her zaman değerini kaybetmesi muhtemel olmayan güvenli varlıklarla desteklenmelidir. 

Tüm olası rezerv varlıklar arasında, sabit fiat para birimi iyi bir seçenektir. Bu nedenle BUSD rezervlerinin %96’sını Nakit ve Nakit Benzerleri’nde, diğer %4’ü ise ABD Hazine Bonolarında tutmuştur . Bu, özellikle ABD Hazine Bonolarında dünyanın en güvenilir faiz getiren menkul kıymetlerinden biriyle eşleştirildiğinde, USD sabitlenmesi için endüstri lideri bir çapa sağlar.

Tokenin tamamen teminat altına alındığından emin olmanın yanı sıra Paxos, BUSD tokenlerinin basımı ve yakılması için şeffaf bir süreç sağlar. Paxos ayrıca yasa dışı faaliyetler nedeniyle hesapları dondurma ve gerektiğinde fonları kaldırma hakkına da sahiptir . Bu ilkelerin tümü, Paxos’un Güven Tüzüğü ve stabilcoin için geçerli New York bankacılık yasalarının gerekliliklerine uygundur. 

2. Mevcut rezervlerin şeffaf bir denetim süreci

Binance, itibari paraya sabitlenmiş bir stablecoin’in ancak onu destekleyen rezervler kadar iyi olabileceğine inanıyor. Bu teminat, güvenilir bir denetçi tarafından düzenli olarak onaylanmalıdır. Bu şekilde, kullanıcılar BUSD’yi destekleyen teminata erişebileceklerini bilirler. 

BUSD ve Withum’dan gelen raporlarında olduğu gibi, tipik olarak bu tasdikler aylık olarak yayınlanır. 

3. Bir lisans almak ve sürdürmek ve düzenlemelere tabi olmak için düzenleyicilerle birlikte çalışmak

Bunun iki yolu yok. Düzenlenmiş bir sabit para, daha güvenilir bir sabit paradır. Yatırımcılar, sunulan varlığı değerlendiren bir düzenleyici kurumun korumasına sahiptir. Stabilcoin’in geleceği, şüphesiz bu alandaki düzenleyici kurumlarla işbirliğine dayanacaktır.

BUSD, New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı (NYDFS) tarafından düzenlenen Binance’in ortağı Paxos tarafından verilir. İhraççı ve stablecoin’in kendisi, bu alanda lider bir düzenleyici olan NYDFS tarafından denetleniyor ve düzenleniyor. Bu, kullanıcılar için koruma ve güvenlik sağlayan düzenleyici uyumluluk talep edebilen nadir bir stabilcoin grubuna BUSD üyeliği sağlar.

Buna ek olarak, BUSD ayrıca NYDFS tarafından yeşil listeye alınmıştır , bu da birçok büyük rakibinin aksine NYDFS’nin sanal para birimi lisans sahiplerinden herhangi biri tarafından saklama ve alım satım için önceden onaylanmıştır .

Düzenleme, denetimler ve rezervlerin birleşimi neden bu kadar önemlidir?

Kısacası, düzenleyici gözetim, düzenli tasdikler ve sağlam rezervlerin tümü, de-pegging olaylarının oluşmasını durdurmak için birlikte çalışır. BUSD gibi bir stablecoin’in de-peg’ini kaldırmasına izin veren faktörlerin ortaya çıkması inanılmaz derecede zorlaşıyor. 

Çoğu zaman, daha az sıkı gözetime ve rezerv uygulamalarına sahip bir stabilcoin de-peg’ini kaldıracaktır. Bunun nedeni, iddia ettiği rezervlere sahip olmaması, riskli teminatlara sahip olması veya yanlış yönetiliyor olmasıdır. Üç temel taşımız, ekosistemdeki en önemli kişileri, yani kullanıcılarımızı nihai olarak korumak için bu faktörlere karşı iyi bir güvenlik sağlar.

Stabilcoin yatırımlarınızı riske atmayın

BUSD dahil olmak üzere sabit paralar, kripto ekosisteminin önemli bir parçasıdır ve onları güvenle tutacak yatırımcılara ihtiyacımız var. Bu nedenle, sahip olduğunuz herhangi bir stablecoin’in üç temel kriterimizi karşıladığından emin olmalısınız. 

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.