Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$64,826.69
+2192.75
Ethereum
$3,097.96
+50.57
Dogecoin
$0.15
0
Ripple
$0.50
0
Binance Coin
$560.26
+13.6
Litecoin
$81.20
+0.19
Monero
$117.89
+1.13
Cardano
$0.47
+0.02

En Büyük Bitcoin Borsalarından Coinbase İflas Ederse Ne Olur?

0

Geçtiğimiz Mart ayında Coinbase ile ilgili ünlü fon yöneticisi ve yatırımcı Jim Chanos’un iddialarına yer vermiştik. Chanos Bitcoin ve Coinbase ile ilgili uyarılarda bulunmuş ve Coinbase hissesinin balon olduğunu ve şortladığını açıklamıştı.

Chanos, Coinbase’in ana gelirinin işlem ücretleri olduğunu ve Bitcoin fiyatının düşüşüyle birlikte ayı piyasasına girildiğinde işlem hacminin düştüğünü ve dolayısıyla şirketin işlem ücretlerinden elde ettiği gelirin de düştüğünü belirtmişti. Buna bir de kripto para borsaları arasındaki artan rekabeti eklediğimizde Coinbase’in bu sene kârlı bir yıl geçireceğini düşünmediğini söylemişti.

Gerçekten de Coinbase hisseleri Bitcoin fiyatının çakılmasıyla onunla birlikte hareket etmiş ve yarı yarıya değer kaybetmişti. Bu durumda şirketin hisse fiyatlarının Bitcoin’e olan korelasyonundan söz edilebilir. Yani BTC fiyatı ne yöne giderse hisse fiyatları da o yönde hareket edecek şeklinde bir algı var.

Zor zamanlar

Coinbase, kripto para piyasasının geri kalanı gibi, gerçekten zor bir hafta geçiriyor. Borsada işlem gören bir şirketin iflas başvurusunda bulunması aslında o kadar da kötü bir şey değil, ancak ABD’nin en büyük kripto borsası, düzenleyici sunduğu bir raporda ilk kez iflasın İ’sinden bahsetti ve müşterilerine Coinbase ciddi şekilde sıkıntıya girerse işlerin onlar için ne kadar kötü olabileceğini acı bir şekilde hatırlattı.

Coinbase, düzenleyici kuruma sunduğu üç aylık raporuna şöyle bir risk açıklaması ekledi: şirket iflas başvurusunda bulunacaksa, mahkeme, müşterilerin borsadaki kripto paralarını –Bitcoin, Dogecoin veya her neyse– Coinbase’in varlıkları olarak değerlendirebilir.

Bu çok tehlikeli bir durum. Çünkü rapora göre 31 Mart itibariyle müşterilerin Coinbase’de yaklaşık 256 milyar dolarlık parası bulunuyor.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, Twitter’da yaptığı açıklamada şirketin iflas etme riski altında olmadığını ve kullanıcıların fonlarının güvende olduğunu söyledi.

Armstrong yaptığı açıklamada iflas ihtimalinin olmadığını ancak bu riski yine de düzenleyici kuruluşa ek olarak raporladıklarını belirtti.

İflas üzerine çalışmalarıyla bilinen Georgetown Üniversitesi hukuk profesörü Adam Levitin, herhangi bir kripto para borsasının iflas etmesi durumunda yaşanabilecekleri Şubat ayında kendi blogunda inceledi. [Limenya notu: Söz konusu blog yazısı İngilizce ve çok teknik detay içeriyor. Aşağıda sizin için önemli kısımları özetledik.]

Özetle, hukuk profesörü yazdığı yazıda herhangi bir kripto para borsasının iflasının özellikle müşteriler için çok kötü biteceğini belirtiyor. İflas işlemleri, alacaklılara uygulanan otomatik bekleme prosedürü nedeniyle müşterilerin kripto paralarını satmalarını veya takas etmelerini muhtemelen engelleyecektir.

ABD mahkemeleri henüz bir kripto para borsasının iflasıyla ilgili bir davaya bakmadı, çünkü henüz böyle bir durum yaşanmadı ancak çok sayıda ucu açık yasal ve düzenleyici soru işareti var. Açık ve net olan tek bir şey var: iflas durumunda Coinbase müşterileri “teminatsız alacaklılar” konumuna düşeceği için -şirketin açıklaması öyle olabileceğini söylüyor- muhtemelen müşteriler için çok can sıkıcı bir durum ortaya çıkacak. Kimse parasını çekemiyor ve takas edemiyor olacak.

Çünkü iflas gibi durumlarda teminatsız alacaklılar parayı geri alan son kişilerdir. Müşterilerin yani teminatsız alacaklıların önünde diğer kıdemli alacaklılar bulunacak. Bunlar arasında Coinbase’in 2 milyar dolarlık üst düzey teminatsız tahvilleri ile birlikte şirketin iflas sürecini işleten avukatlar, bankacılar, danışmanlar ve pek çok alacaklı bulunacak. Dolayısıyla müşteri en sona kalmış olacak.

Kullanıcıların borçlarını talep eden evrakları doldurması, zamanında dosyalaması ve potansiyel olarak ödeme için aylar veya yıllar beklemesi gerekecek.

Coinbase’in 2028 ve 2031’de vadesi gelen tahvilleri, bu hafta dolar karşısında 70 sentin altına düştü. Bu değer kaybı iflasın eşiğinden çok uzak, ancak piyasadaki en riskli yüksek getirili borçlardan bazılarıyla uyumlu gözüküyor.

Coinbase gibi büyük bir Bitcoin borsasının iflası elbette sadece müşterilerine etkilemeyecektir. Böyle bir iflas genel olarak kripto para piyasasında büyük bir çöküşe neden olabilir.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.