Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$69,072.78
+181.15
Ethereum
$3,740.84
+31.52
Dogecoin
$0.17
0
Ripple
$0.54
+0.01
Binance Coin
$601.40
+1.46
Litecoin
$84.80
+0.12
Monero
$140.99
-1.11
Cardano
$0.46
-0

Avrupa Komisyonu yüksek değerli sabit kripto paraları yasaklayacak mı?

0

Coindesk haberinde ortaya atılan bir iddiaya göre Avrupa Komisyonu, sabit kripto paraların, itibari paralar yerine geçecek ölçüde büyümesini önlemek adına sıkı önlemler almak için harekete geçti.

Henüz resmi makamlar tarafından doğrulanmamış gelişmeye göre AB Komisyonu yetkilileri, şimdi de gündemine sabit kripto paraları almış gibi görünüyor. Komisyon üyelerinin şu an Kripto Varlıklar Yönetmeliğinde Piyasalar (MiCA) olarak bilinen kripto yasasını sonuçlandırmak için çalıştıkları bildiriliyor.

AB Konseyi, kripto yasasıyla birlikte sabit kripto paraların önümüzdeki dönemlerde kullanım alanlarını genişleterek itibari paraların önüne geçmesini engellemek istiyor. İddialara göre yasa koyucular, 200 milyon euro’yu aşan bir sabit kripto para ihraççısına bu eşiğin altına düşene kadar günlük 1 milyon işlem kısıtı getirebilir.

Avrupa Parlamentosu ise sabit kripto paraların Avrupa Bankacılık Otoritesi gözetimine alınarak yeniden sınıflandırılması gibi daha ılımlı bir yaklaşıma sahip.

Avrupa Komisyonu üyeleri, MiCA ile kripto varlıklarının yönetiminin iyileştirilmesi, yatırımcılar için şeffaf bir ortam oluşturulması ve yüksek sermayeli kripto varlıkların sağlam rezervlere sahip olmasını sağmayı amaçlıyor. Bununla birlikte sabit kripto varlıkların tek bir varlıkla desteklenmesi yerine bir varlık sepetine bağlı olması görüşünü de benimsiyorlar.

Sabit kripto para tartışmaları UST ile artmaya başladı

Sabit kripto varlıklarla ilgili tartışmalar, son günlerde merkezsiz finans sektöründe önemli bir büyüklüğe ulaşan UST’nin sabitliğini kaybederek büyük zararlara yol açmasıyla birlikte artmaya başladı.

Bugün ise itibari varlıklara dayalı en büyük sabit kripto para olan Tether’in (USDT) yüzde 2’ye ulaşan değer kaybıyla 1 dolar sabitliğini kaybetmesi, piyasada ek bir tedirginlik olarak ortaya çıktı. Bu haberin yazıldığı sırada Tether (USDT), büyük kripto para borsalarında bir miktar toparlanarak 0,99 dolara yakınlaştı. 

Yazar: Günay Caymaz

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.