Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$66,544.05
-87.54
Ethereum
$3,514.06
-108.3
Dogecoin
$0.13
-0.01
Ripple
$0.50
+0.02
Binance Coin
$605.41
-5.09
Litecoin
$76.88
-2.06
Monero
$172.86
-4.44
Cardano
$0.40
-0.01

Bitcoin Düşmesine Sebep Olan 3 Neden

0

Bitcoin (BTC), Perşembe günü iki önemli destek seviyesinin altına düştü. BTC’deki son çöküş doğrudan beklenenden daha yüksek ABD enflasyon verileriyle tetiklenirken, yatırımcıları piyasadan uzaklaştıran başka faktörler de vardı.

Enflasyon verileri ve hisse senetlerindeki düşüş, Bitcoin fiyatını etkiledi

Bitcoin, son 24 saatte yüzde 15 düştü ve an itibariyle 27.253 dolardan işlem görüyor. Bu, Aralık 2020’den bu yana en düşük seviyesi. BTC, Kasım ayındaki rekor zirvesinden bu yana yaklaşık yüzde 66 değer kaybetti. Uzmanlara göre, BTC daha fazla darbe alabilir. Kıdemli analist Peter Brandt 27 bin doları olası bir taban fiyat olarak görüyor. BTC, Çarşamba günü ABD TÜFE verilerinin açıklanmasından önce 31 bin dolar civarında işlem görüyordu. Ancak lider kripto para birimi, verilerin beklenenden daha yüksek gelmesinden birkaç dakika sonra 28 bin dolara düştü.

ABD'deki Yüksek Enflasyon Bitcoin İçin Ne İfade Ediyor?

Enflasyon verileri, Mart verilerinin biraz altında olsa da yine de enflasyonun istenen seviyelere düşmesinin çok daha uzun süreceğini gösteriyor. Bu durum, BTC için son derece olumsuz bir senaryo olan Federal Rezerv tarafından daha fazla faiz artırımına yol açacak. Fed’in bu ayın başlarında yaptığı faiz artışı BTC’de ağır kayıplara neden olmuştu. ABD enflasyon verileri borsalarda da büyük bir düşüşe neden oldu. S&P 500 yüzde 1,7 düşerken, BTC’nin daha yakından takip ettiği Nasdaq ise yüzde 3’ün üzerine düştü. BTC’nin ABD borsaları ile olan korelasyonunun rekor seviyede olduğu göz önüne alındığında, hisse senetlerindeki kayıpların BTC fiyatını daha fazla etkilemesi muhtemel görünüyor.

Terra (LUNA), yatırımcıların kripto paralara olan güvenini sarstı

Asya merkezli hisse senetleri de Perşembe günü sert bir şekilde düştü ve BTC için daha fazla aşağı yönlü baskı yarattı. Terra krizi, büyüyor. Bir zamanlar en iyi 10 kripto para arasında yer alan LUNA’nın bir hafta içinde yüzde 99 çökebileceği gerçeği, yatırımcıların kripto paralara olan güvenini sarstı.

LUNA ve UST’nin gözden düşmesine doğrudan bir fiyat tepkisi olmamasına rağmen, hareketin piyasada daha fazla çöküntüye neden muhtemel. Genel olarak, hisse senedi piyasaları da çökerken, BTC gibi risk ağırlıklı varlıklara yönelik duyarlılık rekor düşük seviyelerde. Bu bir satın alma fırsatı sunsa da, risk piyasalarındaki kayıpların hızı henüz yavaşlamadı.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.