Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$64,826.69
+2192.75
Ethereum
$3,097.96
+50.57
Dogecoin
$0.15
0
Ripple
$0.50
0
Binance Coin
$560.26
+13.6
Litecoin
$81.20
+0.19
Monero
$117.89
+1.13
Cardano
$0.47
+0.02

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Faiz Açıklaması, Tether’i Nasıl Etkiler?

0

2022 yılı itibariyle dünya büyük bir ekonomik kriz ile karşı karşıya kalmış durumda. Enflasyon oranları hızlı bir şekilde yükselirken, Euro bölgesinde bu oranlar yüzde 10 seviyelerinde yer alırken, ABD’de ise yüzde 8.3 seviyesinde konumlanmakta.

Gelişmekte olan ülkeler kategorisinde yer alan ülkemizde ise enflasyon oranı yüzde 84 seviyesinde konumlanıyor. Ekonomik yapımıza en yakın ülke olan Arjantin’de ise enflasyon oranları geçtiğimiz ay yüzde 78.5’a ulaştı.

Temmuz ayından bu yana tüketici enflasyon oranları ülkemizde her ne kadar çok ciddi miktarda bir artış göstermemiş olsa da, halen yüzde 84’lük oranın yüksek olduğu gözlenmekte.

Enflasyon artışlarını etkileyebilecek kritik bir metrik olan politika faizi ise ülkemizde düşürülmeye devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz dakikalarda konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“ŞİMDİ BURADAN SESLENİYORUM, BU KARDEŞİNİZ GÖREVDE OLDUĞU SÜREÇTE FAİZ HER GEÇEN GÜN, HER GEÇEN HAFTA, HER GEÇEN AY İNMEYE DEVAM EDECEKTİR. KİMSE BİZE AKIL VERMEYE KALKMASIN.”

Faiz oranlarının ilerleyen süreçte de inmeye devam edeceğini vurgulayan Erdoğan, ülkemizin 2022 yılı sonuna kadar faizi tek haneli rakamlara düşürmeyi hedeflediğini aktarmakta.

Bugün itibariyle hafta sonu olmasından mütevellit finans piyasalarının kapalı olduğu görülüyor. 7/24 aktif olan ABD dolarına endeksli lider stablecoin Tether‘in (USDT) Türk lirası grafiğini incelediğimizde ise sert bir hareketin olmadığı gözlenmekte.

İlerleyen süreçte Amerikan Merkez Bankasının (FED) faiz artışlarıyla birlikte ABD dolar endeksinde (DXY) tekrardan yükselişler başlarsa, Türk lirasının dolar karşısında değer kaybetmesi olası gibi duruyor.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.