Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$67,370.57
+720.88
Ethereum
$3,520.99
+23.81
Dogecoin
$0.13
+0.01
Ripple
$0.60
+0.01
Binance Coin
$596.70
+5.58
Litecoin
$73.22
+0.16
Monero
$163.53
+0.6
Cardano
$0.44
0

Vitalik Buterin’den Yapay Zeka Cevabı!

1

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, kripto para ve yapay zeka arasındaki ortak yönler hakkında düşüncelerini paylaştı. Buterin, bu iki alanın benzer yönlerine dikkat çekti ancak tam bir benzerlikten söz edilemeyeceğini vurguladı.

Buterin, uzun yıllar boyunca kripto para ve yapay zeka arasındaki ilişki hakkında sorular aldığını belirtti. Bu sorulara yanıt olarak, “Kripto paraların merkeziyetsiz yapısı, yapay zekanın merkeziyetini dengeleyebilir. Yapay zeka opakken, blockchain şeffaftır. Yapay zeka veriye ihtiyaç duyar, blok zincirleri ise verilerin depolanması ve izlenmesinde etkilidir. Ancak insanlar benden daha detaylı cevaplar istedikçe, genellikle hayal kırıklığı yaratan bir yanıt verdim: Evet, ortak yönler var ama çok da fazla değil. Fakat son 3 yılda, modern Büyük Dil Modelleri (LLM) ile gelişen yapay zekaya, sadece ölçeklendirme sorunlarını çözen blok zincirlerinin yanı sıra Sıfır Bilgi Kanıtları (ZKP), Tam Homomorfik Şifreleme (FHE) ve Çok Taraflı Hesaplama (MPC) gibi teknolojiler de eklendi. Bu durum, bu alanlarda bir değişimi de beraberinde getiriyor” dedi.

Buterin ayrıca, yapay zekanın çok geniş bir kavram olduğunu ve bu nedenle net bir şekilde ele alınamayacağını belirtti. Yapay zekanın, insanların yaratıcılık sürecini ve güçlü şeyler yapabilme yeteneklerini içerdiğini, aynı zamanda arka planda neler olduğunu anlama becerilerine sahip olduğunu ifade etti.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.