Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$69,316.87
+445.49
Ethereum
$3,788.10
+45.99
Dogecoin
$0.17
+0.01
Ripple
$0.54
0
Binance Coin
$603.86
+1.49
Litecoin
$84.83
-0.43
Monero
$142.02
+0.47
Cardano
$0.46
0

Tayland, Çevrimiçi Suçları Çözmek İçin Lisanssız Kripto Borsalarını Engelleyecek

1

Tayland’ın lisanssız firmaları engelleme kararı, son zamanlarda yerel düzenleyici gereksinimlere uymayan tüm yabancı borsaları yasaklayan Hindistan ve Filipinler’den ilham aldı.

Tayland yetkilileri, kara para aklamayı ve diğer çevrimiçi suçları önlemek için ülkede lisanssız kripto borsalarının faaliyetlerini engelleyecek.

Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), lisanssız kripto borsalarının bir listesini Dijital Ekonomi ve Toplum Bakanlığı’na sunacak.

Karar, 19 Nisan’da Teknoloji Suçları Önleme ve Bastırma Komitesi toplantısının ardından Tayland SEC genel sekreteri Pornanong Budsaratragoon tarafından kamuoyuna duyuruldu.

Tayland’ın lisanssız firmaları engelleme kararı, yerel düzenlemelere uymayan tüm yabancı borsaları yasaklayan Hindistan ve Filipinler’den ilham aldı.

Halkı etkilemeyi en aza indirmek için, Tayland SEC, yasağın yürürlüğe girmesi öncesinde kripto yatırımcılarını kayıtlı olmayan platformlardan fonlarını çekmeye çağırdı. SEC duyurusunun çevirisi şöyle dedi:

“SEC, halkı ve yatırımcıları, lisanssız dijital varlık işletmecileri tarafından sunulan hizmetleri kullanırken dikkatli olmaları konusunda uyarıyor, çünkü bunlar yasal olarak korunmayacaktır. Ayrıca, aldatılma (dolandırıcılık) ve kara para aklamayla ilişkilendirilme riski bulunmaktadır.”

Tayland SEC, yatırımcıları herhangi bir yatırım yapmadan önce SEC İlk Kontrol uygulaması aracılığıyla platformların lisans kayıtlarını kontrol etmeye çağırdı. Hızlı bir “Binance” araması, kripto borsasının henüz kayıt olmadığını gösteriyor ve yasağın yürürlüğe girmesiyle kapanması gerekecek.

Source: Thai SEC

Türkiye’de Coinbase, KuCoin, Kraken ve OKX gibi diğer popüler yurt dışı kripto borsalarının resmi olarak faaliyet göstermediği, hükümet verilerine göre belirlendi.

Avrupa’da düzenleyici baskı, merkezi olmayan protokollere yasak getirebilir. Bölgedeki dijital varlıkları düzenleyen düzenleyici çerçeve olan Kripto Varlıklar Piyasaları (MiCA) kapsamında Avrupa Komisyonu’nun, merkezi olmayan finans (DeFi) piyasasını ve sektör için belirli düzenlemelerin uygulanabilirliğini değerlendirmek üzere 30 Aralık’a kadar bir rapor hazırlaması gerekiyor.

Çok sayıda kripto girişimciden olan MakerDAO’nun kurucu ortağı Rune Christensen, bu kuralların merkezi olmayan borsalar gibi bazı DeFi arayüzlerini lisanslama gereksinimleri altına alabileceğini belirtti.

“Bu, bugün bildiğimiz gibi normal internet alan adları üzerindeki DeFi arayüzlerini imkansız hale getirebilir. Yalnızca tamamen merkezi olmayan, yerel, indirilebilir arayüzler veya tamamlanmış KYC çevrimiçi arayüzler mümkün olurdu. Üzücü,” dediği ifade edildi.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.