Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$65,531.01
+113.41
Ethereum
$3,579.76
+29.85
Dogecoin
$0.12
-0
Ripple
$0.50
0
Binance Coin
$602.67
+1.72
Litecoin
$74.26
+0.1
Monero
$171.42
+4.11
Cardano
$0.39
-0

Rusya ile Türkiye arasında ticaret ödeme kripto ile mi olacak?

0

Rusya uluslararası ödemelerde kripto para kullanımı haberleriyle yeniden gündemde. ABD’nin yaptırımlarıyla büyük darbe alan Rusya son olarak yaptırımlar kaldırılana kadar Avrupa’nın gazını keseceğini açıklamıştı.

Rusya yaptırımların kaldırılması için Avrupa üzerinde baskı oluşturmaya devam ederken, uluslararası ödemelerde kripto para birimlerinin kullanımını araştırmaya da devam ediyor.

Bu konuda son açıklama Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Alexey Moiseyev’den geldi. TASS haber ajansının aktardığına göre, Moiseyev Rusya’nın sınır ötesi ödemelerde sabitkoin kullanımı konusunda bir kaç dost ülkeyle birlikte çalıştığını açıkladı ve şunları söyledi:

“Şu anda birkaç ülke ile dolar ve euro kullanmamak için ikili platformlar oluşturma konusunda çalışıyoruz. Esasen bu ülkelerle şu anda geliştirmekte olduğumuz takas platformları aracılığıyla karşılıklı olarak kabul edilebilir tokenize edilmiş araçlar sunuyoruz.

Stablecoin’ler, değeri tüm katılımcılar için net ve gözlemlenebilir olan altın gibi genel olarak tanınan bazı enstrümanlara sabitlenebilir.”

Açıklama Rusya Merkez Bankası ve Rus hükümetinin kripto paralar üzerindeki uzlaşısından sonra geldi.

Kripto paraların uluslararası ödemelerde kullanılmasına dair Haziran ayında açıklama yapan Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, kripto para birimlerinin uluslararası ödemelerde kullanılabileceğini söylemişti.

Türkiye Bu Ülkeler Arasında Mı?

Bakan Yardımcısı’nın “dost ülkeler” açıklaması dikkat çekti. Son dönemde dostu azalan Rusya’nın Türkiye ile ikili ilişkileri oldukça iyi. Bakan yardımcısının açıkladığı “altına” endeksli sabit kripto paralar üzerinden yapılacak ticarette Türkiye’nin yer alıp almayacağı bilinmezken, Türkiye’den bu konuda henüz bir açıklama gelmedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki açıklamalarında Rusya ile ikili ticari ilişkilerinde yerel para birimlerinin kullanılmasını teklif etmişti.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.