Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$67,370.57
+720.88
Ethereum
$3,520.99
+23.81
Dogecoin
$0.13
+0.01
Ripple
$0.60
+0.01
Binance Coin
$596.70
+5.58
Litecoin
$73.22
+0.16
Monero
$163.53
+0.6
Cardano
$0.44
0

Rusya dijital ruble hamlesine başladı

0

Rusya, gelecek yıla kadar uluslararası ödemelerde kullanmak üzere dijital ruble ihracını gerçekleştirmek istediğini duyurdu. Reuters haberine göre Rusya, dijital ruble planlarıyla birlikte küresel ödeme şirketleri Visa ve Mastercard’ın yerel versiyonlarını kabul eden ülke sayısını artırmak istiyor.

Rusya'dan kripto para birimlerine şartlı izin - Son Dakika Haberleri

ABD ve Batı ülkeleri tarafından uygulanan ağır ekonomik yaptırımlar Rusya’yı küresel finans sisteminden uzaklaştırıyor. Bu bağlamda Rus hükümeti, ödeme sisteminin sekteye uğramaması için alternatif yollar aramaya devam ediyor.

Rusya Merkez Bankası gelecek sene dijital ruble ile işlem yapmak istiyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina tarafından yapılan açıklamada bankanın 2023 yılı planları kapsamında dijital ruble işlemlerine başlama niyetlerinden bahsedildi. Buna göre Rusya, dijital para birimini bazı uluslararası işlemlerde kullanmak istiyor.

Dünya çapında birçok ülke merkez bankası dijital para birimi için çalışmalarına devam ediyor. Rusya, içinde bulunduğu mevcut durumdan dolayı alternatif ödeme sistemleri arayışı çerçevesinde şimdi dijital ruble planlarını öne çekmeye karar  verdi. Ülke, diğer yandan dijital ruble ile Bitcoin gibi kripto paraların ülkede baskın para birimi olmasını da engellemek istiyor.

Uzmanlar, ülkelerin ticari ödemeleri kendi dijital paralarıyla gerçekleştirmesinin uluslararası ödeme sistemi SWIFT’e olan bağlılığı da azaltacağını düşünüyor. 

Merkez bankası dijital para birimi konusunda lider ülke Çin, bu yıl dijital yuan kullanımına başladı. İlk kez Pekin Kış Olimpiyatları’nda test edilen dijital yuanın önümüzdeki ay daha fazla şehirde test edilmesi bekleniyor. Diğer yandan Bahamalar da merkez bankası dijital para birimini piyasaya süren başka bir ülke.

Rusya yerel ödeme sistemi MIR’ın kullanan ülke sayısını artırmak istiyor

Rusya Merkez Bankasının gündeminde ayrıca dolayı ülkenin alternatif ödeme sistemi MIR’ı kullanan ülke sayısını artırmak vardı. Rusya’da yaptırımlar kapsamında Visa ve Mastercard gibi ödeme sistemleri, ülkede faaliyetlerini askıya almış durumda.

Rusya yaptırımlarıyla ilgili son gelişmelerde ise AB yatırımlarının genişlemesine bağlı olarak kripto para borsası Binance’in, Rus vatandaşlarının 10.000 euro üzerinde işlemlerini kısıtlaması vardı.

Yazar: Günay Caymaz

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.