Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$64,170.94
-402.23
Ethereum
$3,424.37
+6.62
Dogecoin
$0.12
-0
Ripple
$0.56
-0.05
Binance Coin
$571.43
-0.33
Litecoin
$71.47
-0.88
Monero
$159.35
-1.19
Cardano
$0.42
-0.02

Nijerya’dan Binance İçin Şaşırtıcı Kararlar!

1

Nijerya’nın menkul kıymetler düzenleyicisine göre, Binance ülkede ne kayıtlı ne de düzenlemeye tabi, bu da faaliyetlerini yasa dışı kılıyor.

Kripto para borsası Binance için zor bir hafta oldu. 9 Haziran’da, Nijerya’nın menkul kıymetler otoritesinin, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından Binance’e dava açılmasından birkaç gün sonra borsayı yasa dışı bulduğunu bildirdi.

Nijerya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Bloomberg tarafından görülen bir açıklamada, “Binance Nijerya Limited, Nijeryalı yatırımcıları herhangi bir biçimde istemeyi derhal durdurmaya yöneliktir.”

Düzenleyici ayrıca, Binance’in ülkede ne kayıtlı ne de düzenlemeye tabi tutulduğunu ve bunun da faaliyetlerini yasa dışı hale getirdiğini belirtti. Komisyon, “Varlıkla iş yapan yatırımcı kamunun herhangi bir üyesi, bunu kendi riski altında yapıyor” dedi.

Gerileme, Binance’in ABD yetkilileri tarafından dava edilmesinden sadece birkaç gün sonra geldi. Amerikan SEC, 5 Haziran’da Binance’e karşı, kayıtlı olmayan menkul kıymet teklifleri ve satışı, borsa veya komisyoncu olarak kaydolmama ve fonların karıştırılması suçlamaları da dahil olmak üzere 13 suçlamada bulundu. Şirket, düzenleyicilerin ihtiyaç duyduğu tüm bilgileri sağladığını ve “mahkemede kendimizi savunmayı” dört gözle beklediğini söyledi.

Binance, Nijerya’da popüler bir kripto borsasıdır. Bölgenin en önde gelen kripto merkezlerinden biri ve Afrika’nın en kalabalık ülkesi. Chainalysis tarafından yapılan bir araştırma, Temmuz 2021 ile Haziran 2022 arasında, bir önceki yıla göre %48 artışla 566 milyar dolarlık kripto para alan kullanıcılarla, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinin dünya çapında kripto kabulüne öncülük ettiğini gösteriyor.

Yasak, yerel kripto ekosistemindeki son düzenleyici gelişmeleri takip ediyor. 28 Mayıs’ta eski Başkan Muhammadu Buhari, dijital varlıklardan elde edilen kazançlara %10 vergi getiren Finans Yasasını imzaladı. Nijerya’nın yeni seçilen cumhurbaşkanı Bola Tinubu, kısa süre önce Nijerya SEC’in dijital varlıklarla ilgili düzenlemelerinin onları daha iş dostu hale getirmek için gözden geçirilmesini öneren bir bildiri yayınladı.

Nijerya Merkez Bankası, kripto para birimlerini yasal ödeme aracı olarak tanımıyor ve ticari bankaların Şubat 2021’den bu yana ülkede kripto işlemleri yapması yasaklandı.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.