Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$51,964.05
+61.58
Ethereum
$2,979.02
+11.57
Dogecoin
$0.09
-0
Ripple
$0.56
-0
Binance Coin
$353.99
+0.46
Litecoin
$69.46
-2.02
Monero
$122.28
+8.15
Cardano
$0.62
-0.02

Maaşını BTC ile Alan Başkan: Pişman Değilim Dedi

0

Geçen sene hem Bitcoin hem de kripto piyasası için oldukça hareketli ve yükselişle geçti. Pek çok ünlü ve kamuya mal olmuş kişiler, kripto ile ödeme alacaklarına dair beyanatlarda bulundurlar. Alışverişte fazla harcamamak için altın kural, asla açken alışverişe çıkmamaktır. Çünkü açken girdiğiniz bir süpermarkette önünüze gelen her şeyi satın almak isteyebilirsiniz.

Aynı şeyi piyasalar için söyleyebilir miyiz? Kripto piyasası yükselişte iken asla kripto ile maaş alma kararı vermeyin zira ileride düşüşe geçebilir ve zarar edebilirsiniz diyebilir miyiz? Ki nitekim öyle de oldu. Kripto piyasası geçen sene ATH yaptığı Mayıs ayından bu yana neredeyse %60’a yakın değer kaybetti ve dolayısıyla kripto ile alınan ödemelerin değeri dolar bazında düşmüş oldu.

New York Belediye Başkanı Eric Adams, bu riski alanlar arasındaydı. Ocak ayında göreve başladıktan sonra, ilk üç maaş çekinin kripto ticaret platformu Coinbase aracılığıyla “otomatik olarak Ethereum ve Bitcoin’e dönüştürüleceğini” söylemişti. Dolar bazında ilk haftalık ödemesi 9.925 dolar olarak 21 Ocak’ta yapıldı. O tarihten bu yana Bitcoin ve Ethereum’un dolar bazında değerleri sırasıyla yüzde 20 ve yüzde 29 düştü. İki kripto para birimi arasında eşit olarak bölecek olursak, Adams’ın ilk maaş bugün itibariyle 7.416 dolar değerinde olmuş olacak.

Bu düşüşe rağmen Adams halen sıkı bir Bitcoin ve kripto savunucusu. Adams New York Times’a yaptığı açıklamada kripto piyasasındaki oynaklığı borsalar ile karşılaştırdı. Adams verdiği röportajda, “Bitcoin’e bakıp düştü diyen insanlar. Peki hangi hisse senedi düşmedi ki?” dedi ve bu yıl hisse senetlerindeki benzer düşüşe atıfta bulundu.

Adams, kripto ile maaş alma kararının New York’un kripto endüstrisine olan bağlılığını göstermeyi amaçlayan bir hareket olduğunu ve bu karardan hiçbir pişmanlığı olmadığını da sözlerine ekledi. Adams, borsa düştüğü zaman yaklaşık yüz bin dolar kaybettiğini de not ederek, bu düşüş ve değer kaybının sadece Bitcoin’de olmadığını da vurguladı. “Piyasalar her zaman aşağı ve yukarı gider. Bitcoin kalıcı ve hiçbir yere gitmeyecek” dedi.

Kripto ile ödeme almayı kabul eden tek kişi New York Valisi değildi elbette. NFL oyuncusu Aaron Rogers ve Nascar sürücüsü Landon Cassill de dahil olmak üzere bazı sporcular, ödemelerinin bir kısmını kripto ile alma kararı vermişlerdi.

Örneğin Jacksonville Jaguars NFL futbol takımının oyun kurucusu Trevor Lawrence, 22.6 milyon dolarlık bonusunu kripto para ile almayı kabul etmişti. Spor bahisleri veri şirketi The Action Network’ün analizine göre, bu parayı Bitcoin’de tutsaydı, şimdi sadece 9.8 milyon doları olacaktı.

Adams ve Rogers, Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 64.500 dolara yakın olduğu Kasım ayında Bitcoin ile ödeme alacaklarını açıklamışlardı.

Ünlülerin kripto paralara verdikleri destek, piyasanın daha da popüler ve yaygın hale gelmesine katkıda bulunuyor. Kripto para borsası Voyager tarafından Ocak ayında yapılan bir ankete göre, Amerikalıların yarısı maaşlarının en az yüzde 10’unu kripto olarak almakla ilgilenebileceklerini söyledi.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.