Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$66,668.25
+819.35
Ethereum
$3,501.72
+36.59
Dogecoin
$0.13
+0.01
Ripple
$0.59
+0.03
Binance Coin
$593.21
+1.75
Litecoin
$73.47
+1.69
Monero
$162.47
+2.12
Cardano
$0.43
0

Kurucusu kripto paraların %95’ine inanmıyor

0

Kripto para sektöründe aykırı yorumlarıyla bilinen Dogecoin’in kurucu ortağı Billy Markus, Twitter üzerinden paylaştığı son yorumunda kripto para projelerinin yüzde 95’inin aldatmaca ve işe yaramaz olduğunu iddia etti.

Twitter üzerinden yapılan bu yorumu takip eden birçok kullanıcı ise Billy Markus’un Dogecoin gibi şaka temalı bir kripto para üreterek bir çok dolandırıcılıkla ilgili projenin ortaya çıkmasından sorumlu olduğu şeklinde cevap verdi. 

Markus’un yorumları tepkiyle karşılandı

Markus’un kripto paralar hakkında yorumu birçok kişi tarafından olumsuz karşılanırken eleştirilerin temelinde Dogecoin gibi bir kripto varlığı geliştirmesi vardı. Markus, DOGE ile ilgili yapılan eleştirilere de cevap vererek kripto varlığın tepki üzerine ortaya çıkmış önemli bir eser olarak tanımladı.

En büyük Dogecoin destekçisi olan Elon Musk da Billy Markus’un yorumuna cevap verenler arasındaydı. Ancak Musk, eleştirmek yerine bu yoruma gülerek karşılık verdi.

Dogecoin, kripto para sektöründe Elon Musk’ın desteğiyle yeni bir akım başlatmıştı

Billy Markus tarafından geliştirilen Dogecoin, 2013 yılında bir Litecoin forku olarak ortaya çıktı ve senelerce düşük hacimli olarak iddiasız bir şekilde devam etti, ta ki Elon Musk, 2020 yılında Dogecoin’i favori kripto parası ilan edene kadar. Tesla ve SpaceX CEO’su DOGE’yi desteklemeye başladıktan sonra kripto para fiyatı hızla yükseldi. O sıra Billy Markus da elindeki tüm DOGE’leri sattığını ilan etmişti.

Elon Musk’ın desteğiyle geçen sene bu zamanlar DOGE fiyatı, 0,73 dolara kadar ulaşarak rekor kırdı ve sadece 5 ayda yüzde 15.000 gibi muazzam bir yükseliş gördü. Dogecoin’in popüler olduğu dönemlerde ise yüzlerce benzer köpek temalı altcoin üretildi. Bunlar arasında Shiba Inu en popüler olanıydı ve şu an Shiba, Dogecoin’in en büyük rakibi olarak gelişimine devam ediyor.

Billy Markus, özellikle kripto para tarihine damga vuran Terra çöküşü sonrası yaptığı yorumlarla gündeme gelmeye başladı. Son olarak kripto paraların büyük çoğunluğunun aldatmacadan ibaret olduğunu iddia eden Markus, öncesinde de Terra kurucusu Do Kwon’u eleştirmişti. Bunun üzerine Do Kwon, Markus’u engelledi ve Dogecoin kurucusu ise bu tepkiyi alaycı bir ifadeyle memnuniyetle karşılandığını söyledi.

Yazar: Günay Caymaz

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.