Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$67,370.57
+720.88
Ethereum
$3,520.99
+23.81
Dogecoin
$0.13
+0.01
Ripple
$0.60
+0.01
Binance Coin
$596.70
+5.58
Litecoin
$73.22
+0.16
Monero
$163.53
+0.6
Cardano
$0.44
0

Kripto şirketlerinin dikkatini çekmişti: Meclis komitesinden SEC’e olumsuz bir gelişme

1

2022 yılının mart ayında ortaya çıkan ve o günden beri kripto dünyası ile bankalar arasında büyük tepkilere neden olan SEC’nin “Personel Muhasebe Bülteni”nin iptali için ABD Temsilciler Meclisi’ne bağlı Finansal Hizmetler Komitesi oylama yaptı. SEC’nin bülteninin iptali, 31’e 20’lik oy ile kabul edildi ancak tasarının yasalaşması için Senato’ya gitmesi gerekiyor.

SEC çalışanlarının 2022 yılının mart ayında yazdığı ve o yılın 31 Mart günü de resmen yayımladığı, “Çalışanların Muhasebe Bülteni No 121” adlı kurallar bütünü, Finansal Hizmetler Komitesi’nden kabul görmedi. Komite dün yaptığı oylamada 31’e 20 oyla, bu bültenin geçerliliğinin tamamen kaldırılması yönünde karar aldı.

Bu iptal önergesinin resmen kabul edilmesi için önce komitenin bağlı olduğu Temsilciler Meclisi’nde genel oylamaya sunulması ve burada da kabul edilmesi halinde, Senato’ya yeni bir oylama için gönderilmesi gerekiyor. Eğer Senato da kabul ederse, önergenin iptali o zaman resmiyet kazanmış olacak.

Kurallar bütünü, kripto paraları saklayan kuruluşların bu varlıkları kendi bilançolarında göstermesi gerektiğini belirtiyor. Uzmanlar ise bu durumun, şirketlerin mali tablolarını ve gereksinimlerini ciddi şekilde etkileyeceğini dile getiriyor. ABD’de artık kripto saklama hizmetleri vermeyi düşünen bankalar da bu bültene sert şekilde karşı çıkıyor.

SAB 121 ayrıca, kuruluşların, kripto saklamanın ve almanın getirdiği riskleri de, net şekilde kullanıcı ve müşterilere anlatması gerektiğini ifade ediyor.

SAB 121’in aslında öneri niteliğinde bir bülten olduğunu belirtmekte fayda var. Yani uygulanması gereken resmi bir kurallar bütünü olma durumu söz konusu değil. Analistler, bu bültenin sadece SEC’nin ilgili departmanında çalışanların fikirleri olduğunu, regülasyonları temsil etmediğini belirtiyorlar.

Kripto dünyası ise ileride kanunlaşma ihtimali olan bu bültene, şirketlere ağır yükler getirdiği için karşı çıkıyor. SEC’ye yaklaşık 2 senedir bu bülteni geri çekmesi ya da geniş çapta revize etmesi konusunda baskılar vardı.

Temsilciler Meclisi üyesi olan Mike Flood, bankalar için menkul kıymetler de dahil olmak üzere saklama varlıklarının her zaman “bilanço dışı” kalemler olarak kabul edildiğini söyledi. Flood ve bir diğer meclis üyesi Wiley Nickel tarafından sunulan 2 sayfalık önerge, bülteni yürürlükten tamamen kaldırmayı hedefliyor.

Cumhuriyetçi Kongre üyesi Flood’un açıklamalarına ise Demokrat tarafın en bilinen isimlerinden olan Maxine Waters karşı çıktı ve bültenin aslında uzun zamandır şeffaflık arayan kripto dünyasını…

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.