Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$64,764.84
+3119.06
Ethereum
$3,107.82
+100.14
Dogecoin
$0.15
+0.01
Ripple
$0.50
+0.01
Binance Coin
$560.14
+10.94
Litecoin
$81.05
-1.06
Monero
$118.71
+3.46
Cardano
$0.46
+0.02

Kendi NFT’lerinizi Nasıl Üretebilirsiniz?

0

Kendi NFT’lerinizi oluşturmak istiyorsanız, başlangıç noktası için  Binance NFT Pazarı harika bir yerdir. Featured By Binance, BakerySwap veya TreasureLand gibi DeFi platformlarını kullanarak   NFT’lerinizi doğrudan Binance Smart Chain (BSC) üzerinde de üretebilirsiniz. BSC düşük ücretler ve hızlı işlem süreleri sunmakla kalmaz, büyümekte olan bir NFT topluluğuna da sahiptir. NFT satış yapmak için üye olmanız gerekmektedir.

Seçim yapabileceğiniz birçok platform bulunsa da genellikle yapmanız gerekenler sadece NFT bilgilerini doldurmak, dijital sanat eserinizi veya dosyanızı yüklemek ve çıkarma ücretini ödemektir. NFT’nizi satmak istediğinizde ise onu birkaç NFT pazarına hızlıca koyabilirsiniz.

Son zamanlarda yaşanan NFT (benzersiz token) çılgınlığından haberdar olmamanız neredeyse imkansız. Yoksa, “mağara soğuk muydu” gibisinden buz gibi esprilere maruz kalabilirsiniz. Ünlüler, dijital sanatçılar ve içerik üreticiler, sanat eserlerini blokchain’e koymak için adeta birbirleriyle yarışıyorlar.

NFT çıkarma söz konusu olduğunda, resimlerden şarkılara ve hatta koleksiyonluk NBA takas kartlarına kadar sayısız imkan bulunuyor. NFT’ler, yaratıcı eserlerin orijinalliğini ve sahipliğini kanıtlamak için muhteşem bir olanak sunuyor.

Gerçek anlamda yetenekliyseniz (veya şanslıysanız), çok iyi paralar da kazanabilirsiniz. Bunu, dijital bir koleksiyon kaydı veya tek bir tane üretilmiş bir resim gibi düşünün. NFT’leriniz için ciddi bir talebin oluşması durumunda fiyatlar arşa da çıkabilir. “Everydays: the First 5000 Days” isimli bir NFT’yi 69 milyon doları aşan bir fiyatla satan görsel sanatçısı Beeple’ı belki duymuşsunuzdur. 

Beeple gibi diğer sanatçılar da kendi NFT’lerini blokchain tabanlı pazarlarda satıyor. Büyük satışlar zaten kendinden söz ettiriyor.

nft-mint-img1

NFT’lerinizi çıkarmadan önce

Kendi NFT’lerinizi çıkarmaya başlamadan önce üç şeye ihtiyacınız olacaktır:

  • Şarkınız, sanat eseriniz veya koleksiyonluk eseriniz
  • Çıkarma ücretini ödemek için bir miktar kripto
  • Kriptonuzu saklamak için bir kripto para cüzdanı

Ayrıca, benzersiz tokeninizi oluşturacağınız blokchaini de seçmeniz gerekecektir. Bu konudan ileride daha ayrıntılı bir şekilde bahsedeceğiz.

NFT nedir?

Bir NFT çıkarmak istediğinizden eminsiniz, ama NFT’nin tam olarak ne olduğunu biliyor musunuz? En basit şekliyle anlatmak gerekirse, benzersiz, koleksiyonu yapılabilir ve çoğaltılması mümkün olmayan bir kripto para türü olduğunu söyleyebiliriz.

Basit bir benzetme yapılması istenirse, NFT parlak bir Pokémon kartı olarak düşünülebilir. Herkes bir tanesini basabilir ve hatta bire bir aynı olacak şekilde gerçeğine benzetebilir. Ancak şu var ki bir koleksiyoncunun gözünde aynısı değildir.

Parlak Pokémon kartları bizim gözümüzde benzersiz ve orijinal olmalarından dolayı değerlidir. Aynısı NFT için de geçerlidir. NFT’nin resmini veya koleksiyonluğu tabii ki indirebilirsiniz. Ancak bunu indirebiliyor olmanız, orijinal olduğunu ve gerçek anlamda sahibi olduğunuzu göstermez.

Hatta sınırlı sayıda üretilmiş bir serinin içindeki NFT’ler de birbirinin aynı değildir. Serinin içerisindeki 100 eserden seri numarası 1 olana sahip olabilirsiniz. Bu durumda, elinizde bulunan eser diğerlerine göre daha değerli olabilir.NFT çılgınlığının çıkış noktası hakkında daha fazla bilgi almak için CryptoKitties ve CryptoPunks ile ilgili araştırma yapmanız sizi doğru sonuca götürebilir. Bu projeler, Ethereum ağı üzerindeki ilk ve oldukça popüler dijital koleksiyon projeleriydi.

Neler NFT olabilir?

Cevaplanması gereken asıl soru, NFT’nin tam olarak neyi temsil edebileceğidir. Yalnızca dijital ögeler mi olmalıdır yoksa gerçek dünyadaki sanat eserleri de olabilir mi? Çok yaygın olmasa da fiziksel koleksiyonluklar da NFT’ler ile temsil edilebilir. Bu durumlarda NFT’yi içerisinde bulunduran cüzdanın özel anahtarı da genellikle esere dahil edilir veya eserle birlikte verilir.Christie’s, fiziksel blokchainden esinlenen NFT sanat eseri Block 21’i (42,36433° K, -71,26189° D) (Portraits of a Mind’dan) OpenDime donanım cüzdanı içerisinde müzayedeye çıkardı.

nft-mint-img3

Yine de dijital sanat eserlerinin, şarkıların, GIF’lerin ve videoların kendi NFT’lerinin bulunması çok daha yaygındır. Hatta oyun içi koleksiyonluklar bile NFT’ler ve finansal staking ürünleri ile temsil edilebilir. Kripto sanatı ve NFT’ler yalnızca tek bir biçimle sınırlı değildir. Yani, yeni NFT’niz için yaratıcılık söz konusu olduğunda hiçbir sınır yoktur.

NFT’leri kullanmak için belirli bir cüzdana ihtiyacım var mı?

Bu durum tamamen tokeninizi oluşturmak için tercih ettiğiniz ağa bağlıdır. Neyse ki günümüzde birçok cüzdan hem Ethereum’u hem de Binance Smart Chain’i destekliyor. Yani, artık çok da fark etmiyor. Bunlar, NFT’ler için en yaygın kullanılan iki blokchaindir.

Buradaki en önemli husus, tokeninizin çıkarıldığı blokchain ağını kontrol etmenizdir. Ethereum tokeninden bahsediyorsak, Ethereum’u destekleyen bir cüzdana ihtiyacınız olacaktır. Tezos üzerinde çıkarılmışsa, Tezos desteği sunan bir cüzdana ihtiyacınız olur.Basitlik iyidir diye düşünenlerdenseniz, MetaMask veya Trust Wallet kullanmanızı öneririz. Bu iki kripto cüzdanı, çok çeşitli blokchainleri desteklemektedir. Ancak yine de cüzdanınızın, tokeninizin bulunduğu blokchaini destekleyip desteklemediğini her zaman dikkatle kontrol etmeniz iyi olacaktır.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.