Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$66,532.53
+2116.68
Ethereum
$3,495.26
+80.99
Dogecoin
$0.13
+0.01
Ripple
$0.59
+0.04
Binance Coin
$591.40
+15.5
Litecoin
$72.77
+2.17
Monero
$162.83
+3.45
Cardano
$0.43
+0.01

Bitcoin ve Kripto Paralara Nasıl Yatırım Yapılır?

0

Bitcoin yatırım yapmak için en popüler coinlerden biri olsa da tek coin o değildir. Altcoinler, kripto alırken portföy çeşitliliğinizi artırabilecek harika bir alternatif sunar.

Kripto seçiminizde, yatırım mı yoksa alım satım mı yaptığınızın yanı sıra risk profilinizi ve yapmak istediğiniz analiz türünü de dikkate almanız gerekir. Temel ya da teknik analizi, hatta bunların bir bileşimini tercih edebilirsiniz. Tüm bunları göz önünde bulundurduğunuzda, Binance’te yatırım ya da alım satım yapmaya hazır hale gelirsiniz.

Bitcoin’e ve diğer kripto paralara yatırım yapmak yatırımlarınızı çeşitlendirmenin harika bir yoludur, fakat yüksek risk de içerir. Bu nedenle, harekete geçmeden önce bazı temel kavram ve ilkeleri anlamak çok önemlidir. Konu biraz kripto satın alıp en yüksek kazancı elde etmeyi umut etmekten daha derindir.
Bilinçli bir yatırım kararı dikkatli bir şekilde araştırma ve analiz yapmayı içerir. İdealde, risk profilinize dayalı bir stratejiye sahip olmalı ve kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha yüksek bir tutarı hiçbir zaman yatırmamalısınız.

Bitcoin mi altcoinler mi?

Kriptoya yeni başlayanlar için yatırım söz konusu olduğunda ilk durak genellikle Bitcoin’dir. En ünlü blockchain projesi ve piyasa değeri bazında en büyük kripto paradır.
Fakat başka binlerce kripto para (altcoinler) daha vardır. Bazı altcoinlerin kendi blockchaini varken diğerleri mevcut bir ağı (örneğin Binance Smart Chain ya da Ethereum) kullanır. Her proje, kendine has potansiyel risk ve faydaları olan farklı şeyler ortaya koyar.
Yalnızca BTC’ye mi yoksa farklı kripto paralara mı yatırım yapacağınız tamamen size bağlıdır. Bazıları yalnızca BTC’de kalmayı tercih ederken diğerleri birikimlerini altcoinlerle çeşitlendirmeyi tercih eder.

Varlık çeşitlendirme, yalnızca tek bir projeye yatırım yapmanın risklerini ortadan kaldırır. Birden fazla varlığınız varsa, bunlardan biri başarısız olduğunda önemli miktarda kayba uğrama ihtimaliniz de azalır. Fakat altcoin yatırımları riskli olabilir ve ne yazık ki dolandırıcı birçok proje de vardır. Dolayısıyla, risk almadan önce kendi araştırmanızı yapmanız çok önemlidir.

Alım satım mı yoksa yatırım mı yapmalıyım?

Ne alacağınıza yönelik karar verirken yatırım mı yoksa alım satım mı yapacağınızı da dikkate almanız gerekir. Bu ikisi sıkça karıştırılsa da aslında farklıdırlar. En temelde yatırım, inandığınız ve uzun bir süre tutacağınız varlıkları seçmeyi içerir. Böyle bir stratejide ayırmanız gereken aktif zaman daha azdır ve genellikle risk daha düşüktür.Bunun aksine, alım satım ise düzenli olarak alım ve satım yaparak kısa ya da orta vadeli kazançlar elde etmeyi amaçlar. Alım satımda başarılı olmak için çok zaman harcamak ve pratik yapmak gerekir. Alım satım yapan bir kişinin kompleks stratejiler geliştirmesi, piyasaları ve alım satım platformlarını analiz etmek için daha fazla zaman harcaması ve daha fazla risk alması gerekir. Ayrıca alım satım komisyonları ve işlem ücretleri için harcanacak parayı da dikkate almalıdır.Bazen kripto para piyasalarının geleneksel piyasalara kıyasla daha fazla oynaklık sergilediğini de unutmamalısınız. Alım satım yapanların kar elde edebilmesi için oynaklık gerekli olsa da yüksek seviyede oynaklık yüksek risk de içerebilir.Yeni başlayanlar için yatırım yapmak açık ara en kolay ve güvenli seçenektir. Yatırımcılar genellikle yıl bazında düşünür, bu nedenle kısa vadeli fiyat değişimleri onlar için çok önemli değildir. Yatırım yapma kararında ağırlıklı olarak bir coin hakkındaki temel bilgiler (projenin ne kadar sağlam ve uzun vadede başarılı olma ihtimalinin ne kadar yüksek olduğu) dikkate alınır.

Bazıları yatırım yapmayı ve kısa vadeli dalgalanmaları dikkate almamayı tercih eder. Bazıları ise karı en üst seviyeye çıkarmak amacıyla alım satım yapmayı tercih eder. Bunların her ikisini aynı anda yapanlar bile vardır. Her şey tamamen stratejinize, profilinize ve risk toleransınıza bağlıdır.

Ne yapacağınıza yönelik karar size aittir, fakat hiçbir zaman kaybetmeyi göze alamayacağınız miktarda yatırım ya da alım satım yapmamalısınız.

Temel analiz (FA) ve teknik analiz (TA) arasındaki fark

İyi yatırımlar yapabilmek için biraz analiz yapmak gerekir. Analizin türü öncelikle yatırım mı yoksa alım satım mı yapılacağına bağlıdır, fakat hem temel hem de teknik analiz faydalı olabilir.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi kısa ve orta vadeli fiyat değişimleri yatırım (ya da HODLing) yaparken çok önemli değildir. Genel anlamda uzun vadeli yatırımlarda bir coin ya da projenin içsel değerine daha fazla önem verilir ve bu da temel analizi (FA) içerir.
Temel analiz; faydaları, ekibi, whitepaper’ı, geliştirmeyi, pazarlamayı, yönetimi, itibarı, uzun vadeli hedefleri ve diğer etmenleri de kapsayacak şekilde varlığın potansiyelini bir bütün olarak değerlendirmeyi içerir.
Bunun aksine, teknik analiz (TA) ise ilerideki fiyat hareketlerini tahmin edebilmek için geçmiş fiyat hareketlerini ve hacim verisini dikkate alır. Bu teknik genellikle mum grafiklerinin yanı sıra hareketli ortalamalar ve trend çizgileri gibi TA göstergelerini kullanır.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.