Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$67,370.57
+720.88
Ethereum
$3,520.99
+23.81
Dogecoin
$0.13
+0.01
Ripple
$0.60
+0.01
Binance Coin
$596.70
+5.58
Litecoin
$73.22
+0.16
Monero
$163.53
+0.6
Cardano
$0.44
0

Kripto Para Milyarderi Jihan Wu, Bhutan’da Bitcoin Fonu Oluşturuyor

0

Asya’nın ekonomik bakımdan küçük ülkelerinden biri olan Bhutan, Bitcoin madenciliği alanındaki gelişmelerine devam ederken, Jihan Wu adlı kripto para milyarderi, hükümetle birlikte bir Bitcoin fonu kuruyor ve bu alanda ülkeye büyük destek sağlıyor.

Bitcoin madenciliği, 2019 yılından bu yana Bhutan’da yapılmakta fakat hükûmet yetkilileri bu operasyonları yıllardır büyük bir gizlilik içinde yürütüyor. Bu ülkede yatırımcılar için yeni bir fon oluşturuluyor.

2020 yılında Bitmain şirketinden tartışmalı bir şekilde ayrılan ve milyonlarca dolarlık tazminatın yanı sıra Bitdeer madencilik şirketini de edinen Jihan Wu, bu şirketi ile Bhutan’da büyük Bitcoin yatırımları gerçekleştiriyor.

Madencilik Sektörüne Yatırım Yapılacak

Uzakdoğu’da yaşanan gelişmeleri aktaran Wu Blockchain tarafından verilen bilgiye göre, Jihan Wu, Bitdeer Yeşil Bitcoin Fonu’nu kuruyor. Bu fon, Bhutan’daki madencilik sektörünü hedef alacak ve bu alana yatırımlar gerçekleştirecek ve aynı zamanda ülkenin yatırım departmanının gözetiminde olacak.

6 Yıl ve En Az 5 Milyon Dolar Yatırım

Yatırımlar kapsamında, 600 megawatt enerji üretecek bir tesis de planlanıyor. Toplam hash hızının saniyede 20 exahash olması hedefleniyor. Fonun süresi 6 yıl olacak. Fon’a katılmak isteyenlerin en az 5 milyon dolarlık yatırım yapmaları gerekiyor. Projenin başlangıç aşamasında 80 milyon dolarlık yatırım toplaması bekleniyor.

Çin’i Eleştiriyor

Bilindiği gibi, Jihan Wu son yıllarda Bhutan’da önemli Bitcoin madencilik tesislerine sahip oldu. Çin’in kripto paraları ve madencilik işlemlerini yasaklamasının ardından, Wu ülkesini sert bir şekilde eleştirdi ve Bitmain’den tartışmalı bir şekilde ayrıldı.

Olaylar Unutulmadı

Bitmain’in diğer kurucusu Micree Zhan ile şirketin koridorlarında bile kavga etmiş olan Wu, 2020 yılının Aralık ayında şirketteki haklarını alarak ayrılmıştı. Bu haklardan biri de Bitdeer şirketi idi. Nasdaq’da listelenen Bitdeer, ABD’nin yanı sıra Norveç ve Bhutan’da da tesislere sahip. Şirket, küresel ölçekte saniyede 100 exahash’lik enerji üretiyor.

Bhutan’da ülkenin brüt milli hasılasının yüzde 30’u hidroelektrik santrallerinden sağlanıyor. Bu enerjinin, 1 milyon yakın eve enerji sağladığı belirtiliyor.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.