Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$69,145.73
+502.68
Ethereum
$3,758.84
+11.35
Dogecoin
$0.17
+0.01
Ripple
$0.54
0
Binance Coin
$602.53
+1.7
Litecoin
$84.72
-0.54
Monero
$142.57
+1.02
Cardano
$0.46
-0

Jamie Dimon, Bitcoin’i Bir “SAHTEKARLIK” Olarak Nitelendirdi!

4

JP Morgan CEO’su, Bitcoin’i “merkezi olmayan Ponzi şeması” olarak nitelendirerek bazı klasik eleştirilerini tekrar ediyor.

Jamie Dimon, Bitcoin hakkında daha fazla şey söylemeye devam ediyor – ancak bunlar daha önce söylediği şeyler. Çarşamba günü Bloomberg’e verdiği detaylı röportajda, JP Morgan CEO’su Jamie Dimon, Bitcoin’in “bir sahtekarlık” olduğu görüşünü tekrarladı.

Bitcoin gibi kripto varlıklardan bahsediyorsanız, her zaman onun bir sahtekarlık olduğunu söyledim,” diyerek Bloomberg’in Emily Chang’e ifade eden Dimon, onun bir para birimi olarak umudu olmadığını ekledi.

Ayrıca Bitcoin’i “kamusal merkezi olmayan Ponzi şeması” olarak nitelendirdi, ancak blockchain ve akıllı kontratların değeri olduğunu kabul etti.

Dimon şöyle dedi: “Eğer bir kripto para birimi bir değere sahip olan akıllı bir kontrat gibi bir şey yapabiliyorsa, o zaman akıllı kontratlar ve blockchain işlev gösterir. Kriptonun belirli blockchain şeylere erişim sağladığı noktada, bu bir değere sahip olabilir.”

Dimon, akıllı kontratlar ve blockchain’de değer görebilir, ancak Bitcoin’in uzun zamandır eleştirmeni olarak dijital paranın tek kullanım alanlarının “cinsel ticaret, vergi kaçakçılığı, kara para aklama ve terörizm finansmanı” olduğunu söyledi.

“Kötü kullanım durumları” çözülemezse, düzenleyicilerin “onu kapatması” gerektiğini belirtti Dimon. Ancak, şu anda çevrimiçi olan 20.000’den fazla Bitcoin nodu olduğu düşünüldüğünde, bu oldukça zor bir görev olacaktır.

Piyasa değerine göre en büyük dijital varlık hakkında yıllarca süren tartışmalardan sonra, Dimon, Ocak ayında İsviçre’nin Davos kentindeki Dünya Ekonomik Forumu’nda CNBC ile yaptığı bir röportajda artık Bitcoin hakkında konuşmayacağına dair yemin etti.

“Bu, CNBC’de bunun hakkında konuştuğum son kez, tanrı yardımcım olsun,” diye açıkladı Dimon.

Ancak, yöneticinin Bitcoin’e sürekli eleştirisi, kendi şirketinin yatırım hamleleriyle çelişmektedir. JP Morgan, bu yılın başlarında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun onayladığı BlackRock, Invesco/Galaxy Digital ve Fidelity’nin spot Bitcoin ETF’lerinde “yetkili katılımcı”dır.

Ancak, bir JP Morgan analisti, Aralık ayında yayımlanan bir raporda, Bitcoin ETF’lerinin piyasaya uzun vadeli etkisine şüpheyle yaklaştı ve Ethereum’un 2024’te Bitcoin’i geride bırakmaya hazırlandığını belirtti.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.