Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$63,637.33
-816.63
Ethereum
$3,410.90
+0.06
Dogecoin
$0.12
-0
Ripple
$0.55
-0.08
Binance Coin
$568.77
-4.84
Litecoin
$71.43
+0.05
Monero
$159.47
-0.71
Cardano
$0.42
-0.02

Grayscale, Coinbase’e Dev Bitcoin Transferiyle Piyasaları Şaşırttı: Nedeni Ne?

4

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), geçtiğimiz hafta Grayscale’in Bitcoin spot ETF başvurusunu onayladı. Bu onaydan sonra Grayscale, Coinbase borsasına yaptığı dev Bitcoin transferini sürdürüyor.

Cuma günü 4 bin, dün ise 9 bin adet BTC’yi Coinbase’e gönderen şirket, bugün de 18 bin 635 adet Bitcoin’i bu borsaya transfer etti. Bu transferle birlikte Grayscale’in son 3 işlem gününde Coinbase borsasına taşıdığı BTC adedi 30 bini de aşmış oldu.

Bu dev transfer, Bitcoin fiyatında beklendiği gibi bir düşüşe neden olmadı. Dünkü 9 bin adetlik transferde de Bitcoin ilk etapta 42 bin dolar seviyesine inmiş daha sonra ise yeniden 43 bin dolara yükselmişti. Bugün gönderimlerin ardından da fiyat önce 42.200’e inse de, daha sonra yeniden 42.800 dolara çıktı.

Uzmanlar, transferlerin arkasında uzun süredir GBTC hisseleri kilitli kalan yatırımcıların olabileceğini belirtiyorlar. Bilindiği gibi Grayscale şirketi, GBTC hisseleri ETF’e dönmeden önce müşterilerinin istedikleri zamanda satış yapmasına izin vermiyordu. Varlıklar, en az 6 ay boyunca kilitli kalıyordu. 2022 ve 2023 yıllarında GBTC hisselerinin değeri, indirim oranının hızla artmasından dolayı çok fazla düşmüştü. Bu durum da yine müşterilerin, indirimin kapanmasını beklemesine yol açmıştı. İşte bu indirim de, GBTC’lerin ETF’e dönüşmesiyle birlikte kapandı ve kilitlerin açılmasıyla da, uzun süredir satış yapmak isteyen müşterilerin önü açıldı.

Grayscale’in bu dev transferi piyasaları şaşırttı!

Bunun birkaç nedeni var. Birincisi, transferin boyutu. Grayscale, son 3 işlem gününde Coinbase borsasına 30 bin adet Bitcoin transfer etti. Bu, Bitcoin’in toplam arzı olan 21 milyonun yaklaşık %0,15’ine denk geliyor. Bu kadar büyük bir miktardaki Bitcoin’in tek bir borsaya transfer edilmesi, piyasaları doğal olarak şaşırttı.

İkincisi, transferin zamanlaması. Transfer, Grayscale’in Bitcoin spot ETF başvurusundan hemen sonra gerçekleşti. Bu, transferin ETF’in onaylanmasının bir sonucu olabileceğini düşündürüyor. Ancak, transferin ETF’in onaylanmasından önce de planlandığını belirtmek gerekiyor. Bu nedenle, transferin ETF’in onaylanmasının bir sonucu olup olmadığı henüz net değil.

Üçüncüsü, transferin piyasa üzerindeki etkisi. Transfer, Bitcoin fiyatında beklendiği gibi bir düşüşe neden olmadı. Bu, transferin piyasalar üzerindeki etkisinin sınırlı olabileceğini düşündürüyor.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.