Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$66,036.28
-187.67
Ethereum
$3,546.94
+45.23
Dogecoin
$0.14
-0
Ripple
$0.49
+0.01
Binance Coin
$603.87
-1.46
Litecoin
$79.56
+1.58
Monero
$173.65
+3.37
Cardano
$0.41
-0

FTC, İflas Sürecindeki Kripto Para Şirketi Voyager’in CEO’su Stephen Ehrlich’e Dava Açtı

2

Kripto endüstrisinde şirketlerin mali zorlukları hızla artıyor ve bu duruma bağlı olarak yasal takipler de giderek çoğalıyor.

Voyager, iflas sürecini başlatmasının ve ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) ile bir mutabakata varmasının ardından, müşteri varlıklarını yönetme yetkisini tamamen kaybetti. Ancak FTC, şirketi bırakmış gibi görünmüyor. Her ne kadar şirket hakkında doğrudan dava açılmamış olsa da, FTC, eski CEO Stephen Ehrlich’in müşterilere firmalarının FDIC tarafından sigortalandığı yönünde yanıltıcı bilgiler verdiği gerekçesiyle dava açtığını bildirdi.

Bir bankanın veya finansal kuruluşun FDIC ile sigortalanması, bu kuruluş batarsa bile müşteri fonlarının güvence altında olacağı anlamına gelir. Ancak Voyager, müşterilere bu garantiyi sunmuş olmasına rağmen FDIC, kripto varlıklarını asla sigorta kapsamına almamıştı. FTC’nin belirttiğine göre, “Voyager, bir banka ya da mali kurum değil ve müşterilerin Voyager’a yatırdığı tutarlar FDIC sigortası kapsamında değil. Şirketin mali zorluk yaşaması sonucunda, birçok müşteri tasarruflarına erişimi kaybetti” şeklindeydi. Müşteriler, nakit hesaplarına erişimde sorun yaşadı ve kripto para yatırımlarında büyük kayıplar oldu.

VOYAGER’A BÜYÜK BİR CEZA KESİLDİ
Voyager, 2022’nin ortalarında, dalgalanan kripto para fiyatlarına ve Voyager’a ciddi bir borcu olan Three Arrows Capital’in iflasını neden göstererek iflas başvurusunda bulundu. Bu sürecin bir parçası olarak, FTC Voyager’a büyük bir ceza verdi. Bu ceza, müşterilere ödeme yapılması için kullanılacak. Ayrıca, CFTC de Ehrlich’e dolandırıcılıkla ilgili suçlamalarda bulundu.

FTC Tüketici Koruma Birimi Direktörü Samuel Levine, “Geçen sene, kripto dolandırıcılığı nedeniyle büyük kayıplar yaşandı ve FTC, bu tür yanıltıcı bilgilendirmelerde bulunanları cezalandırmaya devam ediyor.” dedi.

KRİPTO SEKTÖRÜNCE ZORLUKLAR ARTMAYA DEVAM EDİYOR
Devlet otoriteleri, FTX gibi büyük kripto firmalarının başarısız olmasıyla birlikte, son zamanlarda kripto şirketlerine daha sık dava açmaya başladı. Son bir yıl içinde birçok büyük kripto şirketi iflas başvurusunda bulundu. FTX’in eski CEO’su Sam Bankman-Fried şu an dolandırıcılıkla ilgili dava sürecinde. Ayrıca, SEC, ünlüler Mila Kunis ve Ashton Kutcher’ın projelerinden birini, yasa dışı menkul kıymet teşvik etmekle suçladı.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.