Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$67,370.57
+720.88
Ethereum
$3,520.99
+23.81
Dogecoin
$0.13
+0.01
Ripple
$0.60
+0.01
Binance Coin
$596.70
+5.58
Litecoin
$73.22
+0.16
Monero
$163.53
+0.6
Cardano
$0.44
0

Fed Başkanı Powell Neler Söyledi? Piyasalar Nasıl Tepki Verdi?

2

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, uzun süredir beklenen Jackson Hole konuşmasını gerçekleştirdi. Yaklaşık 15 dakika süren konuşmasında Powell, analistleri şaşırtarak sert bir dil kullanmayarak faiz artırımına yönelik çekimser bir duruş sergileyeceklerini belirtti.

Powell, bu yılki konuşmasında daha önceki toplantılardan farklı bir üslup kullanmadı ve Jackson Hole’da sakin bir tavır sergiledi. Analistler genelde Powell’ın “şahin” bir yaklaşım sergileyeceği beklentisi içindeydiler.

Jerome Powell, yüzde 2 enflasyon hedeflerine sadık kalacaklarını vurgulayarak, ancak artık çok dikkatli bir döneme girdiklerini ifade etti.

Ekonomiye hem fazla hem de yetersiz düzeyde kısıtlayıcı politikaların zarar verebileceğini dile getiren Powell, şu şekilde konuştu:

“Geçtiğimiz yılki Jackson Hole toplantısında bazı işaretler vermiştim. Bugün de benzer bir yaklaşımı sürdüreceğim. Ana görevimiz enflasyonu kontrol altında tutmak. Enflasyon istenen seviyeye düşene kadar faiz artırımını dikkatlice değerlendirebiliriz. İş piyasasının güçlü kalması, Fed’in politika adımlarını sürdürmesi için önemli bir gösterge. Gerektiğinde faiz artırımına devam etmeye hazırız. Para politikasının iki yönlü riskler taşıdığının farkındayız. Önümüzde dikkatli olmamız gereken bir dönem var. Enflasyon hedefimiz yüzde 2 olarak korunacak, ancak bu seviyeye ulaşmak zaman alabilir.”

Powell’ın konuşması, Bitcoin fiyatını olumlu ya da olumsuz yönde etkilemedi. Kripto para piyasasında haberin yazıldığı dakikalarda Bitcoin’in değeri yaklaşık 26,100 dolar seviyesinde işlem görüyordu.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.