Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$64,764.84
+3119.06
Ethereum
$3,107.82
+100.14
Dogecoin
$0.15
+0.01
Ripple
$0.50
+0.01
Binance Coin
$560.14
+10.94
Litecoin
$81.05
-1.06
Monero
$118.71
+3.46
Cardano
$0.46
+0.02

FED, Anlık Ödeme Sistemi FedNow’u Resmi Olarak Faaliyete Geçirdi

2

ABD Merkez Bankası (Fed), uzun süredir beklenen ve herhangi bir zamanda saniyeler içerisinde para transferine olanak sağlayan FedNow sistemi devreye girdi. Fed tarafından verilen bilgilere göre, bu sistem şu an 35 banka ve kredi birliği ile birlikte ABD Hazine Bakanlığı’nın Mali Hizmetler Bürosu tarafından kullanılıyor.

ABD Merkez Bankası perşembe günü yaptığı duyuruyla uzun zamandır beklenen FedNow servisinin hizmete açıldığını bildirdi. Fed’in duyurusuna göre, FedNow servisi şimdilik 35 kullanıcıyla başladı. Bu kullanıcılar arasında Fed’in “erken benimseyen” bankalar ve kredi birlikleri ile ABD Hazine Bakanlığı’nın Mali Hizmetler Bürosu da bulunmaktadır. 16 servis sağlayıcı da ödeme işlemlerini desteklemek üzere hazırdır.

FedNow, Saniyeler İçinde Para Transferine Olanak Sağlıyor

Fed’in web sitesinde yapılan açıklamada, “Her büyüklükteki banka ve kredi birliği, yılın herhangi bir günü, günün her saati müşterilerine anlık para transferi yapabilmek için bu aracı kullanabilir ve kayıt olabilir.” ifadeleri bulunmaktadır.

2019’dan beri geliştirilen FedNow, genellikle para transferlerinin gerçekleşmesi için gereken birkaç günlük gecikmeyi ortadan kaldırmayı hedefliyor. Bu sayede ABD, bu tür hizmetlerin yıllardır mevcut olduğu Birleşik Krallık, Hindistan, Brezilya ve Avrupa Birliği gibi ülkelerle aynı seviyeye gelecek.

Maksimum Ödeme Limiti 500 Bin Dolar Olacak

Başlangıçta, FedNow’un maksimum ödeme limiti 500 bin dolar olacak, ancak bankalar ihtiyaç durumunda bu limiti düşürebilecekler.

Venmo veya PayPal gibi kişiye kişiye ödeme hizmetlerinin aksine, FedNow aracılığıyla yapılan ödemeler doğrudan merkez bankası hesaplarına aktarılacak.

Bağımsız Topluluk Bankacıları Amerika Birliği’nden operasyonlarla sorumlu üst düzey başkan yardımcısı Lance Noggle, “Fed’in bu alanda olması, üyelerimizin ihtiyaçlarının karşılanacağı ve kendilerine fiyatlandırma konusunda adil davranılacağına dair daha rahat hissetmelerini sağlıyor.” dedi.

FedNow, tüketicilerden ücret talep etmeyecek ancak katılımcı bankaların hizmetle ilgili herhangi bir maliyeti ne şekilde yansıtacağı belirsiz.

FedNow’un Uygulamaya Geçirilmesi, Kripto Paranın Kullanım Alanını Ne Kadar Etkileyecek?

Kripto paraların en çok vurgulanan kullanım alanlarından biri, bireyler arasında anlık ve her zaman işlem yapabilme imkanı sağlamasıdır.

Federal Rezerv’in FedNow hizmeti devreye girmeden önce, ABD içinde para transferi süreci oldukça zahmetli bir süreçti.

Mevcut takas odası sistemlerinin birkaçı yalnızca aynı gün hizmet sunarken, bir çekin nakde çevrilmesi sürecinde günler hatta haftalar sürebilen gecikmeler yaşanabiliyordu.

Fed’in 7/24 anlık ödeme hizmeti sunmaya başlamasıyla birlikte, bazıları kripto paraların kullanım alanının azalmış olabileceği konusunda endişe duyuyor.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.