Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$65,531.01
+113.41
Ethereum
$3,579.76
+29.85
Dogecoin
$0.12
-0
Ripple
$0.50
0
Binance Coin
$602.67
+1.72
Litecoin
$74.26
+0.1
Monero
$171.42
+4.11
Cardano
$0.39
-0

Endonezya, Ulusal Kripto Para Borsasını Kurdu

1

Endonezya, Güney Asya bölgesinin en büyük ekonomilerinden birine sahip olduğu gibi, aynı zamanda bölgenin ve dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri. Bu ülke, son yıllarda hızla büyüyen kripto sektörüne uyum sağlama hedefiyle, ulusal bir kripto para borsasını resmi olarak faaliyete geçirdi.

Ülkenin Emtia Vadeli İşlemler Regülasyon Kurumu tarafından yapılan resmi açıklamada, kripto para sektörünün son dönemlerde ciddi bir büyüme yaşadığı ve dünya genelinde düzenlemelerin arttığı vurgulandı ve “Bu durum, kontrol ve denetimlerin sıkılaştırılması ve güçlendirilmesini zorunlu hale getiriyor” denildi.

Kripto paralarla ödemelerin yasaklandığı, ancak yatırım yapmanın serbest olduğu Endonezya’da, özellikle pandemi sürecinde kripto paralara büyük bir ilgi gözlemlendi. Metaverse ve GameFi alanlarında yaşanan büyük patlamalardan biri de Endonezya’da gerçekleşti.

Reuters tarafından sağlanan bilgilere göre, 2023 Haziran ayı itibarıyla Endonezya’daki dijital varlık yatırımcılarının sayısı yaklaşık 17.5 milyon. Bu sayı, hisse senedi borsasında kayıtlı olan kişi sayısından çok daha fazla.

Ancak, global ölçekte artan faiz oranları ve kripto para fiyatlarında yaşanan düşüşler sonrası, bu alandaki işlem hacmi, geçen yılın Ocak-Haziran dönemine kıyasla bu yıl %68.7 oranında azaldı. Emtia Vadeli İşlemleri Komisyonu’na göre ülkede en çok işlem gören kripto paralar Bitcoin, Ethereum, XRP ve BNB oldu.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.