Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$65,160.49
-232.28
Ethereum
$3,549.64
-15.97
Dogecoin
$0.12
-0
Ripple
$0.49
-0
Binance Coin
$597.17
-0.89
Litecoin
$74.05
-0.61
Monero
$170.17
+2.95
Cardano
$0.39
-0

Coinbase Davası, Bitcoin ETF Onayında Stratejik Bir Faktör Mü? SEC’in Planı Ne Olacak?

0

Bitcoin’in son zamanlardaki artışının ana nedenlerinden biri, dünyanın en büyük varlık yönetim şirketlerinin spot Bitcoin ETF’ine başvurmaları oldu.

Blackrock ve Fidelity gibi büyük yatırım firmalarının başvurularının ardından, Bitcoin’de yaklaşık %20’lik bir artış gözlemlendi.

SEC, uzun süre boyunca spot Bitcoin ETF’ine onay vermedi ve çeşitli sebeplerle başvuruları reddetti. Dünyanın en büyük varlık yönetim firmalarından biri olan Blackrock’un başvuru yapması, yatırımcıların “bu sefer farklı olabilir mi?” diye sormasına yol açtı.

Coinbase Bir Engel Mi, Yoksa Bir Stratejik Avantaj mı?

Bu noktada, spot Bitcoin ETF başvurularında Coinbase’in rolü bazı kafa karışıklıklarına neden oldu. Bildiğiniz gibi SEC, geçen ay Coinbase’ye dava açtı ve menkul kıymet yasalarını ihlal ettiğini iddia etti.

Blackrock, kripto para operasyonları için Coinbase ile işbirliği yapıyor ve eğer spot Bitcoin ETF onaylanırsa Coinbase ile çalışmaya devam edecek.

Reuters’a konuşan bazı hukukçular, Coinbase ortaklığının Blackrock’un spot Bitcoin ETF başvurusundaki potansiyel güçleri arasında olabileceğini düşünüyor.

SEC’in eski başkanlarından John Reed Stark, bu konuya değinerek, Blackrock’un başvurusu hakkında şunları söyledi:

“SEC tarafından yatırımcıları koruma amacıyla dava açılan bir şirketle işbirliği yapmanın bir başarı madalyası olmadığını düşünüyorum. SEC davasının temel sebebi Coinbase’deki şeffaflık sorunları.”

Dün yapılan bir toplantıda, SEC başkanı Gary Gensler’a Coinbase’in ETF başvurularının merkezinde olup olmadığı ve bunun ETF başvurularını nasıl etkileyebileceği soruldu, ancak deneyimli başkan bu soruya cevap vermedi. Hukukçular genellikle SEC’nin önceki kararlarından dönmesini beklemezken, Bloomberg’in deneyimli ETF analisti Eric Balchunas, Coinbase üzerinden hala bir umudun olduğunu düşünüyor.

Balchunas’a göre; Nasdaq ve Blackrock, Coinbase’in SEC ile olan sorunlarını zaten biliyordu. SEC’nin bu sorunları düzeltmek için ETF başvurularını bir araç olarak kullanması ve yatırım firmalarının Coinbase’deki bu sorunları çözerek ETF onayı almayı hedeflemesi mümkün olabilir.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.