Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$65,225.86
-257.34
Ethereum
$3,535.59
+104.4
Dogecoin
$0.12
0
Ripple
$0.49
-0.01
Binance Coin
$599.46
+12.04
Litecoin
$73.81
+0.47
Monero
$169.17
-3.52
Cardano
$0.39
+0.01

Çinli Kripto Para Yatırımcıları Hong Kong’a Akın Ediyor!

0

Hong Kong, kripto paraların serbest bırakılması sonucunda Çinli vatandaşların Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para ticareti için akın ettiği bir bölge haline geldi.

Financial Times’ın yakın zamanda paylaştığı bir makaleye göre, Hong Kong hükümetinin Bitcoin ve diğer kripto paraların alım satımını serbest bırakması, Çinli vatandaşların, özellikle bölge dışında yaşayanların, kripto para ticareti için bölgeye seyahat etmeye başlamalarına yol açtı.

Çin’de, vatandaşların kripto para ticaretine erişimini kısıtlayan çeşitli yasaklar mevcut. Ancak Hong Kong, Çin genelindeki bu durumdan farklı olarak kripto para alım satımını destekleyici politikalar benimsemiştir. Bu durum, kripto paralarla işlem yapma erişimi olmayan Çinli vatandaşların Hong Kong’a seyahat etmelerine sebep olmuştur.

Kimlik Doğrulaması Gerekmiyor

Hong Kong’a seyahat eden vatandaşlar, bölgedeki regüle edilmiş çevrim içi kripto para borsalarında işlem yapamadıkları için, tezgah üstü (OTC) piyasa olarak adlandırılan daha küçük ölçekteki alım satım merkezlerine yönelmiştir. Bu merkezler, Hong Kong regülatörleri tarafından regüle edilmiş borsalara göre daha az denetlenmektedir ve genellikle müşterilere kimlik doğrulama (KYC) yapma zorunluluğu getirmemektedir. Şirketler, bölge dışından gelen vatandaşları çekmek için kimlik doğrulaması gerektirmediğini ve hesap açmanın oldukça hızlı olduğunu vurgulamaktadır.

Yeterli Sermayesi Olan Herkes Kurabilir

Daiwa Capital Markets adlı bir yatırım şirketi olan Carlton Li’nin Blockchain Araştırma Başkanı, çok sayıda OTC kripto şirketinin büyük ölçüde regülasyon altında olmadığını ve yeterli sermayeye sahip herhangi biri tarafından kolayca kurulabileceğini belirtti.

Bölgedeki bir OTC kripto şirketi olan Crypto HK’nın kurucusu Merton Lam, şirket hizmetlerine olan toplam talebin %5’inden azının bölge dışındaki vatandaşlardan geldiğini, ancak Şubat ayında Çin ve Hong Kong arasındaki ortak sınırların yeniden açılmasıyla bu oranın %50’ye yükseldiğini bildirdi.

Öte yandan, bazı OTC kripto şirketleri, denetimlerin nadir olmasına rağmen bölge dışından gelen Çin vatandaşlarına hizmet verme konusunda çekinceleri olduğunu ifade etti. Bölgede 9 şubesi bulunan bir OTC kripto şirketi olan One Satoshi’nin kurucu ortağı Roger Li, yeni gelen taleplerin %30’unun bölge dışındaki vatandaşlardan geldiğini ve yakın zamanda Çin genelindeki regülasyonların kripto-olumlu bir yönde değişeceğini ve bu vatandaşlara hizmet vermeye başlayabileceklerini düşündüğünü belirtti.

Kripto Erişimleri İçin Kısa Bir Seyahat Yeterli

Hong Kong dışında yaşayan bir vatandaş, geçtiğimiz Haziran ayında bir seyahatte bir miktar Tether (USDT) satın aldığını ve tekrar ihtiyaç duyması durumunda Hong Kong’a 90 dakikalık bir seyahati göze alabileceğini söyledi.

Ayrıca, David adlı başka bir vatandaşın yatırım yapmak için kripto para satın alırken, geri döndüğünde bu konuda yargılanmaktan çekindiği için soyadını vermeyi reddettiği belirtildi.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.