Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$68,743.01
-199.65
Ethereum
$3,836.35
+88.4
Dogecoin
$0.17
-0
Ripple
$0.53
-0.01
Binance Coin
$601.81
-0.42
Litecoin
$83.94
-0.8
Monero
$142.56
+1.27
Cardano
$0.46
-0

Coinbase CEO’su: Kazan ya da Kaybet, Bu Çatışmalar Kripto İçin İyi

0

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, federal düzenleyicilerle olan savaşının, yargıç nasıl karar verirse versin kripto endüstrisine fayda sağlayacağından emin.

Yıllardır, kripto alanı, nelere izin verilip verilmediğine ve Washington’daki hangi güçlü kurumun kararları verdiğine dair çok fazla belirsizliğin olduğu, düzenleyici bir tarafsız bölgede faaliyet gösteriyor.

Armstrong Çarşamba günü CNN’e verdiği demeçte, “Bizim açımızdan bu davanın tüm amacı, düzenleyici netlik elde etmektir” dedi. “Davanın sonucu ne olursa olsun, bu netliğe doğru bir adım.”

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Salı günü Amerika’nın en büyük kripto borsası Coinbase’e dava açarak kripto endüstrisine bir darbe daha indirdi. SEC, Coinbase’in kripto varlıklarının kayıt dışı bir borsa olarak satışını kolaylaştırarak milyarlarca dolar kazandığını ve bu arada yatırımcıları önemli korumalardan çaldığını iddia ediyor.

Röportajda Armstrong, Coinbase’in yıllarca düzenleyicilere kurallar konusunda netlik için “yalvararak” nasıl “yalvardığını”, ancak yalnızca “sessizlikle karşılandığını” ayrıntılarıyla anlattı.

“Açık bir kural kitabı yoksa nasıl bir yaptırım eylemi olabilir? Coinbase CEO’su, “Bu mantıklı değil ve koku testini geçmiyor” dedi.

Armstrong, SEC Başkanı Gary Gensler’in, ajansın dünyanın en büyük kripto borsası Binance’i müşteri fonlarını kötüye kullanmakla suçlamasından sadece 24 saat sonra şirketine karşı dava açma kararının zamanlamasını sorguladı.

Armstrong, “Bence bunları arka arkaya yapmanın zamanlaması… talihsiz, hatta muhtemelen kasıtlıydı,” dedi. “Sektörü geniş bir fırçayla boyamaya çalışıyor, bence insanlar bunun içini görecek kadar zeki.”

Armstrong, Binance’in aksine SEC’in Coinbase’deki herhangi bir yöneticiden ücret talep etmediğini ve ABD borsasını müşteri fonlarını yanlış kullanmakla suçlamadığını kaydetti.

Gensler ile ilişkisi sorulduğunda Armstrong, Washington’da SEC başkanıyla nasıl şahsen görüşmeye çalıştığını ve başarısız olduğunu anlattı. Daha sonra iki adam sanal olarak tanıştı.

Armstrong, “Biraz soğuk bir karşılamaydı” dedi. “Anlaşılması gereken makul bir insanım. Hem eyalet hem de federal düzeyde dünyanın her yerindeki düzenleyicilerle ve ABD’deki diğer düzenleyicilerle çalışabildim. Bir şekilde sağ ayak üzerinde duramamamız talihsiz bir durumdu.”

Sanal toplantı sırasında Armstrong, Coinbase’in SEC’e nasıl kayıt olabileceğini anlama arzusunu dile getirdiğini söyledi.

“Kayıt için buradayız” dedim. sizinle çalışmak isteriz Armstrong, ‘Avukatlarınızla konuşmanızı tavsiye edeceğim’ dedi” dedi.

SEC, Armstrong’un yorumları hakkında yorum yapma talebine yanıt vermedi, ancak Salı günü yaptığı açıklamada Coinbase’in yasayı bilerek ihlal ettiğini savundu.

SEC’in Uygulama Birimi Direktörü Gurbir Grewal, “Sevmediğiniz veya farklı kuralları tercih ettiğiniz için kuralları görmezden gelemezsiniz: yatırım yapan halk için sonuçlar çok büyük” dedi. “Şikayetimizde iddia edildiği gibi Coinbase, federal menkul kıymetler yasalarının ticari faaliyetlerine uygulanabilirliğinin tamamen farkındaydı, ancak kasıtlı olarak bunlara uymayı reddetti.”

Coinbase ve diğer büyük kripto oyuncuları, Kongre’nin operasyon için gereken düzenleyici netliği sağlamak için adım atmasını ve diğer ulusların zaten sağlamış olduğunu umuyor.

“Avrupa kapsamlı bir yasa çıkardı. İngiltere oraya taşınıyor. Singapur oraya taşınıyor, Hong Kong. Temel olarak, ABD geride kalıyor. Armstrong, “Kongre’nin bunu kabul ettiğini düşünüyorum” dedi.

San Francisco merkezli Coinbase’in, düzenlemelerin daha net ve düzenleyicilerin daha arkadaş canlısı olduğu bir ülkeye geçmeyi düşünüp düşünmeyeceği sorusuna Armstrong, ABD’deki belirsizliğin şirketin yatırımlarının çoğunu denizaşırı ülkelere taşımasına neden olabileceğini söyledi. Ancak Coinbase’in ayrılmayacağı konusunda ısrar etti.

“Kesinlikle bütçemizi değiştirebilir. Ama açık olmak gerekirse, ABD’de lideriz. Hiçbir yere gitmiyoruz. ABD doğru sonucu alacak. Bu konuda kendime güveniyorum” dedi.

Coinbase, mahkemedeki argümanlarından birinin, düzenleyicilerin – özellikle SEC’in – sadece iki yıl önce halka açılması için yeşil ışık yaktığını söylemek olacağının sinyalini verdi.

Armstrong, “Halka açık bir şirket olmamıza izin verdiler,” dedi. “Tutarsız. Düzenleyici ile görüşmeye giderseniz ve işinizin tüm yönlerini ifşa ederseniz ve onlar o noktada endişelerini dile getirmezlerse, bu bir gerçek modelidir.”

Bununla birlikte, bazı menkul kıymetler uzmanları, SEC’in halka arz sürecinin, şirketin yaptığı her şey için kapsamlı bir nimet anlamına gelmediğine dikkat çekiyor.

Georgetown Law’da profesör olan Adam Levitin Çarşamba günü CNN’e bir e-posta ile “Coinbase’in halka arzda SEC’in onayıyla ilgili iddiası bir kafa sahtekarlığıdır” dedi. “Bir arabanın tapu sahibi olması, aracın emisyon testini geçtiği anlamına gelmediği gibi, bir halka arzda SEC onayı alması da bir şirketin federal menkul kıymetler yasalarına uygun olduğu anlamına gelmez.”

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.