Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$69,316.87
+445.49
Ethereum
$3,788.10
+45.99
Dogecoin
$0.17
+0.01
Ripple
$0.54
0
Binance Coin
$603.86
+1.49
Litecoin
$84.83
-0.43
Monero
$142.02
+0.47
Cardano
$0.46
0

Çinli “Kripto Baba” hükümet soruşturmasıyla karşı karşıya

2

Çin’in merkez bankasında CBDC gelişiminden sorumlu ilk direktör olan Yao Qian’ın, şüpheli yasal ihlaller nedeniyle soruşturma altında olduğu bildiriliyor.

Çin yetkilileri, yerel pro-blok zincir yetkilisi Yao Qian’ı yasal ihlaller şüphesiyle incelemeye aldı.

Shanghai Securities News’ün 26 Nisan tarihli bir raporuna göre, Yao, “ciddi ihlaller” şüphesiyle Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi tarafından şu anda soruşturma altında. Soruşturmanın belirli nedenleri açıklanmamış.

Şu anda Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu’nda Bilim ve Teknoloji Denetleme Bürosu direktörü olarak görev yapan Yao, Çin blockchain topluluğunda önemli bir figürdür.

Yao bazen “Çin’in Kripto Babası” olarak anılır ve 2017’den 2018’e kadar Halk Bankası of China’da (PBoC) Çin’in merkez bankası dijital para birimi (CBDC) araştırma departmanının ilk direktörüdür.

PBoC’dan ayrıldıktan sonra, Yao dijital para birimi araştırmalarına ve tartışmalarına katılmaya devam etti.

Eski PBoC CBDC araştırma başkanı olan Yao, Mayıs 2021’de, devlet tarafından işletilen dijital paraların daha “akıllı” hale geleceğini ve Ethereum gibi blockchain ağlarında işlem yapabileceğini öngördü.

Çin anakarasında, dijital yuanın pilot uygulaması 2019’un sonlarında başladı ve dünyanın ilk gerçek dünya CBDC testlerini tamamlayan yerlerden biri oldu.

Yurt içindeki dijital yuan testlerini başlattıktan hemen sonra, PBoC 2021’de Hong Kong, Tayland ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki merkez bankalarıyla iş birliği yaparak sınır ötesi CBDC pilotlarını başlattı.

PBoC’nin dijital yuan lansmanı, Çin’in “blockchain, kripto değil” yaklaşımıyla uyumluydu, zira Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Ekim 2019’da agresif bir blockchain benimsemesini çağrıştırdı.

Öte yandan, Çin hükümeti kripto para birimlerine karşı düşmanca bir tutum takındı ve 2021’de tüm kripto para işlemlerini yasakladı.

Anavatan Çin, kripto para birimlerine yönelik gelişimi reddederken, özel idari bölge Hong Kong son birkaç yıldır aktif bir şekilde kripto para birimlerine yönelmiştir.

24 Nisan’da, Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu, spot Bitcoin ve Ether borsa yatırım fonlarının (ETF) ilk partisini onayladı. Onaylandıktan sonra, Hong Kong’un Nisan ayının 30’unda başlaması planlanan spot Ether ETF’lerinin lansmanında ABD’yi geride bırakması bekleniyor.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.