Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$69,282.53
+752.28
Ethereum
$3,747.05
+36.16
Dogecoin
$0.17
+0.01
Ripple
$0.54
+0.01
Binance Coin
$602.11
+2.41
Litecoin
$84.97
+0.01
Monero
$141.16
-0.22
Cardano
$0.46
0

Türkiye USDT Alımında Dünya Lideri Oldu!

3

Chainalysis’e göre, Türkiye’deki Stabil kripto para birimi alımları, küresel ekonomiler arasında milli gelirin %4.3’üne denk gelerek en yüksek seviyede.

Chainalysis’in 25 Nisan’da yayımlanan “2024 Kripto Bahar Raporu”na göre, Amerika Birleşik Devletleri dünya genelinde stabil kripto para birimi işlem hacminde öncülük edebilir, ancak milli gelire (GDP) göre stabil kripto para birimi alımlarının payı Türkiye tarafından aşılmıştır.

Chainalysis’in verilerine göre, Türkiye’de stabil kripto para birimi alımları Nisan 2023 ile Mart 2024 arasında milli gelirinin %4.3’ünü oluşturdu ve bu da onu dünya genelinde GDP’ye göre en fazla stabil kripto para birimi harcayan ülke yapıyor.

Chainalysis araştırma direktörü Kim Grauer, Türkiye’nin milli gelirinin 2022’de 907 milyar dolar olduğunu ve toplam stabil kripto para birimi alımlarının 38 milyar dolar olduğunu Cointelegraph’a söyledi. Grauer, bu alımların Türk lirası ile stabil bir kripto para birimi arasında gerçekleşen herhangi bir takası içerdiğini ekledi. Şunları belirtti:

“Bu, Türk lirasının stabil kripto para birimlerine ve stabil kripto para birimlerinin Türk lirasına yapılan transferlerin toplamıdır. stabil kripto para birimi aktivitesi, milli geliri etkilemez; bunun yerine, okuyuculara bağlam sağlamak için stabil kripto para birimi aktivitesini milli gelirin bir yüzdesi olarak ifade ettik.”

Türkiye ekonomisindeki stabil kripto para birimi pazarının büyüklüğü, Chainalysis tarafından incelenen diğer ekonomilerden ayrılıyor. Raporun belirttiğine göre, aynı dönemde Tayland ve Gürcistan’daki stabil kripto para birimi alımları sırasıyla milli gelirin %1.3’ünü ve %0.7’sini oluşturdu.

Dördüncü sırada yer alan ABD’nin, milli gelire göre stabil kripto para birimi alımlarında payı %0.5 iken, Avrupa Birliği bunu %0.3’lük bir payla takip ediyor.


Ülkelere göre Nisan 2023 ile Mart 2024 arasındaki stabil kripto para birimi alımlarının milli gelire oranı. Kaynak: Chainalysis

Raporlara göre, Tether ve benzeri tüm stabil kripto paraların kullanımı, son aylarda Bitcoin ve Ether gibi diğer tüm kripto paralardan daha fazla geçerek tüm işlem hacminin %50’sinden fazlasını temsil etmiştir.

Analistler, stabil kripto paraların genel işlem faaliyetindeki hızlı büyümesinin, günlük işlemler için kriptonun daha geniş bir şekilde benimsenmesinde önemli bir rol oynadığını gösterdiğine inanıyorlar.

Chainalysis bulgularına göre, ABD, geçen yıl stabil kripto para işlemleri açısından dünyadaki en büyük yargı alanı oldu. ABD’de stabil kripto paraların fiat alımları, Mart 2024’te 20 milyar doları aşarak, en azından Nisan 2023’ten bu yana %200’den fazla artış gösterdi.

Diğer önemli yargı alanları olan Avrupa Birliği, Türkiye, Birleşik Krallık, Brezilya ve Tayland da Chainalysis verilerine göre son bir yılda stabil kripto paraların fiat alımlarını önemli ölçüde artırdı.

Nisan 2023 ile Mart 2024 arasındaki stabil kripto paraların fiat alımları Kaynak: Chainalysis

Chainalysis analistleri, yerel para birimi volatilitesi ve devalüasyon karşısında ülkelerin stabil kripto paraları giderek daha fazla satın aldığını öne sürdü. Bu durum özellikle Türkiye için geçerlidir; Chainalysis’in “Kripto Para Coğrafyası Raporu 2023″e göre, Türkiye’nin enflasyon oranı Mart ayında %67’ye kadar yükseldi.

Yerel endüstri uzmanları daha önce Türkiye gibi ülkelerin sakinlerinin, yerel para biriminin değer kaybetmesi durumunda birikimlerini korumak için sık sık USDT gibi stabil kripto paralara başvurduğunu iddia ettiler.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.