Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$69,316.87
+445.49
Ethereum
$3,788.10
+45.99
Dogecoin
$0.17
+0.01
Ripple
$0.54
0
Binance Coin
$603.86
+1.49
Litecoin
$84.83
-0.43
Monero
$142.02
+0.47
Cardano
$0.46
0

BTC-e Kurucusu 9 Milyar Dolarlık Para Aklama Komplosunda Suçunu Kabul Etti

1

Bir federal bölge mahkeme yargıcı, ABD Ceza Kılavuzları ve diğer yasal faktörlere uygun olarak kurucunun cezasını belirleyecek.

Rus kökenli Alexander Vinnik, iddia edilen yasa dışı bir kripto borsası olan BTC-e’nin kurucularından biri olarak, kripto para birimi borsasıyla ilgili bir para aklama komplosunda suçunu kabul etti. Bu itiraf, 2011’den 2017’ye kadar borsada yaygın yasa dışı faaliyetleri ortaya koyan daha geniş bir soruşturmanın ardından geldi.

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), Vinnik’in liderliği döneminde BTC-e’nin 9 milyar doların üzerinde işlem gerçekleştirdiğini ve küresel olarak bir milyonu aşkın kullanıcıya sahip olduğunu, bunların birçoğunun Amerika Birleşik Devletleri’nden olduğunu bildirdi. Bir federal bölge mahkeme yargıcı, onun cezasını ABD Ceza Kılavuzları ve diğer yasal faktörlere uygun olarak belirleyecek.

ABD Adalet Bakanlığı, platformun çeşitli suç faaliyetlerinden elde edilen fonları aklamak için kullanıldığını vurguladı; bunlar arasında bilgisayar korsanlığı, fidye yazılım saldırıları ve uyuşturucu ticareti bulunmaktadır.

DOJ’ye göre, yapılan bir araştırma, BTC-e’nin gerekli yasal uyumluluk önlemleri olmaksızın faaliyet gösterdiğini ortaya koydu. Bu önlemler arasında Finansal Suçları Araştırma Ağı’na (FinCEN) kaydolma ve Kara Para Aklamayı Önleme (AML) veya Müşterini Tanı (KYC) protokollerini uygulama bulunmaktadır.

Bu eksiklikler, BTC-e’nin para işlemlerini yasal otoritelerden gizlemek isteyen bireyler arasında popüler hale gelmesine katkıda bulunmuştur. Ayrıca, Vinnik’in dünya çapında birçok sahte şirket ve finansal hesap kurduğu ve bu yolla BTC-e aracılığıyla fonların yasa dışı transferini sağladığı ortaya çıkarıldı. Bu faaliyetler sonucunda en az 121 milyon dolarlık suç kaybı yaşandı.

Vinnik, son beş yılda BTC-e’nin kilit figürü olarak adli mücadelelerle karşı karşıya kaldı. Kripto para borsası, platformun üzerinden 4 milyar dolar değerinde Bitcoin’i aklamak için kullanılan çeşitli yasa dışı faaliyetlerden kar ettiği iddia ediliyor.

Vinnik, 2017’de Yunanistan’da ABD’nin bir tutuklama emriyle para aklama suçlamalarıyla tutuklandı ve 2020’de Fransa’ya iade edildi. Fransa’da, Vinnik fidye yazılımı suçlamalarından aklanırken para aklama suçundan mahkum edildi ve beş yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Vinnik’in avukatları, Vinnik’in sadece bir borsa çalışanı olduğunu ve BTC-e’deki yasa dışı faaliyetlerle hiçbir ilgisinin olmadığını savunarak başarısız bir temyiz başvurusu yaptılar. Fransız hapishanesinde iki yıl geçirdikten sonra, 5 Ağustos 2022’de ABD’ye iade edildi.

ADALET Bakanlığı, Vinnik’in ABD’ye iade edilmesinde Yunan hükümetinin işbirliğini takdir etti. Vinnik daha önce Rusya ile ABD arasında bir mahkum takas anlaşmasının bir parçası olarak kabul edilmesi için bir mahkum takas anlaşması yapmaya çalışmıştı.

ABD yetkilileri, kripto borsaları ve yöneticilerine benzer suçlamalar getirdi. 28 Mart’ta eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, yedi suçlama nedeniyle 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.