Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$68,715.92
-487.84
Ethereum
$3,835.35
+76.52
Dogecoin
$0.17
-0
Ripple
$0.53
-0.01
Binance Coin
$600.64
-0.86
Litecoin
$83.94
-0.96
Monero
$142.97
+2.3
Cardano
$0.46
-0

Binance ve CZ’ye Dava Şoku!

4

Binance borsasına ve CEO’su Zhao’ya (CZ olarak da bilinir) toplu sınıf davası açıldı. Bu dava, FTX borsasının iflası ile ilgilidir. FTX’in CEO’su SBF, bugün ilk kez bu konu hakkında duruşmaya çıkacak. Şikayetçi grup, FTX’in iflasının arkasında Binance’in olduğunu iddia ediyor ve bu nedenle tazminat talep ediyor.

Nir Lahav liderliğindeki şikayetçi grup, Binance’ten FTX’teki portföy değer kayıpları için tazminat istiyor. Grup, Binance’in SEC tarafından belirlenen kanunları ihlal ettiğini ve bu ihlalin adil olmayan bir rekabete yol açtığını belirtiyor. Şikayetçilere göre bu, FTX’in iflasa sürüklenmesine neden olmuştur.

Şikayetçiler, CZ’nin sosyal medya üzerinden FTT token değerinde manipülasyona yol açtığını da iddia ediyor. CZ’nin attığı tweet’ler, FTT’nin değerinin 24 saat içerisinde %15 düşmesine neden oldu. Grup, CZ’nin bu tweet’lerle manipülasyon yaptığını ve FTX hakkında gerçekleri yansıtmadığını öne sürüyor.

Geçmişte, FTX’in mali sıkıntıları baş gösterdiğinde, 9 Kasım’da Binance ile FTX yönetimleri arasında bir görüşme gerçekleşmişti. Ancak, bu görüşmede bir kurtarma planı üzerinde anlaşılamamıştı. CZ, bu konuda şunları demişti: “Başlangıçta FTX’e yardımcı olabileceğimizi düşündük, fakat durumun kontrolümüzün dışında olduğunu gördük.”

FTX’in mali sıkıntılarının medyaya sızdırılması, yatırımcılar arasında panik yaratmıştı. Ortaya çıkan bilgilere göre, FTX’in varlıklarının çoğu, FTX tarafından desteklenen FTT ve SOL gibi token’lardan oluşuyordu. Bu bilginin sızması yatırımcı güvenini sarsmış ve borsadan ciddi varlık çıkışları başlamıştı. FTT tokenındaki değer kaybı, FTX ve kardeş şirketi Alameda’yı mali sıkıntıya sürüklemişti. Her iki şirket de sonunda iflas etmişti.

Duruşmada yer alacak SBF, Binance’in yaşananlarda önemli bir etken olduğunu daha önce de dile getirmişti.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.