Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$67,087.20
+324.63
Ethereum
$3,516.01
+5.36
Dogecoin
$0.13
+0.01
Ripple
$0.60
+0.03
Binance Coin
$593.83
-0.01
Litecoin
$73.32
-0.08
Monero
$163.82
+2.42
Cardano
$0.44
-0

Beştepe’deki toplantıda kripto para düzenlemeleri görüşüldü

0

Dün Beştepe’de toplanan bakanlar, gündemdeki konular hakkında önemli bir toplantı gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında yapılan toplantıda 3600 ek gösterge görüşmelerinin yanında kripto para düzenlemeleriyle ilgili hazırlanan taslak da görüşüldü. 

Kripto yasa taslağı masaya yatırıldı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında gerçekleşen toplantının ikinci oturumunda hazırlıklarına devam edilen kripto para yasa tasarısı bir kez daha ele alındı. 

Kripto para düzenlemeleriyle ilgili son durumun değerlendirildiği toplantıya Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin yanı sıra Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un da katıldığı bilgisi verildi. 

Edinilen bilgiye göre yasalaştırılması planlanan kripto para düzenlemelerinde Sermaye Piyasası Kurulu, Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının yetkili kurumlar olarak belirlenmesi planlanıyor. 

SPK’nin kripto varlıkların ihracına yönelik esasları belirleyecek kurum olarak yetkilendirilmesi beklenirken kurum, ayrıca kripto para borsalarının kurulmasıyla ilgili süreçlerde yetki sahibi olacak. Diğer yandan mevcutta faaliyet gösteren yurt içi yerleşik borsalar içinde diğer finansal kuruluşlarla aynı şartlara uyum zorunluluğu getirilmesi bekleniyor. Buna göre kripto borsalarının mali durumları periyodik olarak kontrol edilecek ve belirlenen şartlara göre bir mali yapıda zayıflık görülmesi durumunda işletmeye 3 ay süre tanınacak. Taslak çalışmasında bu süre zarfından şirketin mali durumunda bir iyileşme olmazsa faaliyet durdurma kararı alınabileceği maddesi bulunduğu bildiriliyor.

Diğer yandan Sermaye Piyasası Kurulu haricinde Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının kripto varlık türlerine göre düzenleme ve yaptırım konularından sorumlu diğer kurumlar olması bekleniyor.

Üzerinde görüşülmeye devam eden kripto para yasa tasarısıyla ayrıca yurt dışı yerleşik borsalar için yasanın yürürlüğe girmesinden bir ay sonra Türkiye’de yerleşik kişilere hizmet vermeyi sonlandırılması kararı çıkması bekleniyor. Öngörülere göre kripto yasa taslağı, vergi konusunda maddelerin eklenmesiyle son hali verildikten sonra yasalaşma sürecine girecek.

Yazar: Günay Caymaz

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.