Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$65,160.49
-232.28
Ethereum
$3,549.64
-15.97
Dogecoin
$0.12
-0
Ripple
$0.49
-0
Binance Coin
$597.17
-0.89
Litecoin
$74.05
-0.61
Monero
$170.17
+2.95
Cardano
$0.39
-0

Araştırma Şirketi: Bitcoin’deki Düşüşün En Büyük Nedeni Bu!

0

Blockchain araştırma firması Nansen tarafından Çarşamba günü yayınlanan bir rapor, Terra (LUNA) ile Lido Staked Ether (stETH) tokeninin batışı arasındaki ilişkilere değindi.

Raporda ayrıca Three Arrows Capital (3AC) ve Celsius’un çökmelerinin genel kripto para düşüşünde hem katalizörler hem de kaybedenler arasında yer aldığı belirtildi.

Kripto piyasaları çökerken ve Three Arrows Capital ve Celsius gibi firmalar iflasın eşiğine gelirken, tüm gözler Ethereum (ETH) türevi bir token olan stETH’e çevrildi. Yakın zamana kadar her ikisi de yaklaşık aynı fiyattan işlem görüyordu.

3AC, Celsius ve diğer şirketler tarafından stETH satışı yapılması aslına bakılırsa bu tokenin ETH fiyatına göre oldukça düşük bir seviyeye inmesine yol açmıştı. Bu yazının yazıldığı anlarda stETH tokeni CoinMarketCap verilerine Ethereum fiyatına göre %4 daha düşük bir seviyeden işlem görüyor.

Nansen’e Göre Bugün Halen Yaşanan Düşüşün Sebebi Terra’nın Çöküşü

Nansen raporunda, stETH’in düşüşünün tohumlarının Haziran başındaki genel kripto piyasası çöküşünden çok önce atıldığını iddia ediyor. Nansen’in analizi, stETH’in “de-peg”inin kaynağının Mayıs ayının başında Terra stablecoin ekosisteminin patlamasına kadar izlenebileceğini gösteriyor.

Rapor, stETH tokenin çöküşünün Terra’dan kaynaklandığı bildirdi ve kripto para piyasasındaki genel çöküşün de Terra’nın 40 milyar dolarlık ekosisteminin Mayıs ayında çöküş yaşamasının ardından başladığını söyledi.

Ethereum’un proof-of-stake Beacon Chain’i üzerinde “stake edilen” Ethereum’u temsil eden Lido Staked Ether, gelişmekte olan merkezi olmayan finansal ekosistemin (DeFi) altında yatan önemli bir araç haline gelmişti. Kullanıcılar bu token sayesinde yakında piyasaya sürülecek ETH 2.0 staking havuzuna hem ETH tokenlerini kilitleyebiliyor ve aynı zamanda karşılığında stETH aldıkları için bu tokenlerini de kullanabiliyorlar.

Nansen, “Her ne kadar stETH’nin yaşadığı “de-pegging” ile ilgili konular son zamanlarda daha çok gündeme gelse de, mevcut durumun temelleri yaklaşık bir ay önce, UST çöküşü sırasında atıldı” dedi.

Ayrıca 3AC ve Celsius gibi şirketlerin de çöküşünün asıl nedeninin Terra’nın çöküşü ile olduğu biliniyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.