Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$66,233.35
-448.13
Ethereum
$3,503.39
+8.57
Dogecoin
$0.14
-0.01
Ripple
$0.48
-0
Binance Coin
$605.15
+4.61
Litecoin
$78.04
-1.54
Monero
$170.55
+0.82
Cardano
$0.41
-0.01

Altın Fiyatları Sıçradı, İşte Nedeni!

1

Altın, ABD’de Mart ayında, son kırk yılın en yüksek seviyesine ulaşarak bir önceki yıla göre yüzde 8.5’e ulaştıktan sonra, ons başına 1.975 dolar seviyesini test etti ve günlük zirvelerde işlem gördü. 

Altın fiyatı, bu verilerin açıklanmasıyla yükselişe geçti

Yüzde 8.5’lik ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) baskısı, fiyat baskılarının yüzde 8.4’e yükselmesi için çağrıda bulunan piyasa beklentilerinin bile üzerindeydi. En son veriler, Şubat ayındaki yüzde 7,9’luk yıllık kazancı takip ediyor. Değişken gıda ve enerji maliyetlerini ortadan kaldıran çekirdek enflasyon, bir yıl öncesine göre yüzde 6,5’e hızlandı ve aşağı yönde biraz şaşırtıcı. Aylık artış da yüzde 0,3 ile piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti.

En büyük fiyat artışlarının benzin, gıda ve barınma maliyetlerinde yaşandığı açıklandı. Benzin endeksi Mart ayında yüzde 18,3 arttı ve aylık artışın tüm kalemlerinin yarısından fazlasını oluşturdu. Diğer enerji bileşeni endeksleri de arttı. Gıda endeksi yüzde 1.0 yükseldi ve evde gıda endeksi yüzde 1.5 arttı. Verilere anında tepki olarak altın 25 dolardan fazla yükseldi ve ons başına 1.975 doları test etmek için yeni günlük zirvelere ulaştı. Haziran Comex altın vadeli işlemleri en son, gün için yüzde 1.45 artışla 1.976.50 dolar seviyesinde işlem görüyordu.

Mart ayı enflasyon için zirve olacak

Mart ayı muhtemelen enflasyon için zirve olacak, çünkü endeksler Nisan ayından itibaren bazı güçlü yıl önceki okumaları atlayacak, benzin fiyatları ise son zamanlarda hafifledi.

Aynı zamanda, Mart rakımı Federal Rezerv’in Mayıs toplantısında agresif bir şekilde sıkılaştırma niyetini güçlendiriyor. Salı günkü verilerin yayınlanmasından bir gün önce Biden yönetimi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından petrol ve gaz fiyatlarındaki artışa atıfta bulunarak Mart enflasyon raporunun “olağanüstü şekilde yükselmesini” beklediğini söyledi. Beyaz Saray basın sekreteri Jen Psaki Pazartesi günü yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Putin’in fiyat artışı nedeniyle, Mart ayı TÜFE enflasyonunun olağanüstü yükselmesini bekliyoruz. Enerji ve gıda piyasalarındaki küresel bozulmaları yansıtan temel ve başlık enflasyon arasında büyük bir fark bekliyoruz.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.