Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$68,350.67
+1251.65
Ethereum
$3,551.46
+41.71
Dogecoin
$0.14
+0.01
Ripple
$0.59
0
Binance Coin
$604.26
+9.87
Litecoin
$74.45
+1.35
Monero
$164.78
+1.45
Cardano
$0.45
+0.01

Vitalik Buterin, Ethereum’daki merkeziyetsizlik konusunda “Gökkuşağı staking” çözümünü önerdi

1

Ethereum’un kurucularından Vitalik Buterin, son zamanlarda ağ üzerinde daha fazla güç elde eden ve merkezileşme tehlikesi yarattığı iddia edilen staking hizmet sağlayıcıları konusundaki endişelere “Gökkuşağı staking” çözümünü önererek karşılık verdi.

Vitalik Buterin, Tayvan’daki ETHTaipei etkinliğinde Ethereum üzerindeki staking çözümlerine değindi. Konuşmasında, merkezileşme endişelerini anladığını belirten Buterin, Gökkuşağı staking (Rainbow Staking) çözüm önerisinden bahsetti.
“Tek olarak stake eden sayısı az”
Staking’in ve likit stake token’ların Ethereum blok zinciri üzerinde merkezileşme tehlikesi oluşturmaya başladığını ifade eden Buterin, tek kişiden oluşan stake eden sayısının çok az olduğuna dikkat çekti. Buterin, 32 ETH sahibi olmanın finansal zorluğunun yanı sıra kendi nod’unu çalıştırmak gibi teknik zorlukların da bulunduğunu ve bunu anladığını belirtti.
Ön plana çıkan platform Lido
Ethereum ağında stake yapabilmek ve doğrulayıcı olabilmek için bir kişinin en az 32 Ether sahibi olması gerekiyor. Bugün bu rakam yaklaşık 115 bin dolara tekabül ediyor. Ve bu kadar maddi gücü olmayan ancak stake etmek isteyen kullanıcılar da, ellerindeki Ether’leri “likit stake” hizmeti veren platformlara emanet ediyorlar. Bu konuda en bilinen platform ise Lido Finance olarak ön plana çıkıyor. Lido’nun şu anda Ethereum stake alanı içerisinde üzerinde %60’tan fazla dominansı bulunuyor. Bu da birçok uzman ve analiste göre ciddi bir merkezileşme tehlikesi yaratıyor.
Ağır ve hafif staking…
Buterin’in bu tehlikeye karşı önerdiği Gökkuşağı Staking çözümü ise “ağır ve hafif staking” olmak üzere iki çeşit öne sürüyor:
“Burada açıkça staking işlemini ağır ve hafif olarak ikiye ayırıyoruz. Blokların tamamlanması için hem ağır hem de hafif stake yapan kullanıcıların blok imzalamasını sağlamayı düşünüyoruz. Dolayısıyla bu iki seçeneği de kullanarak güvenliği artırabiliriz”
Gökkuşağı staking işleminde ağır staking yapanlar, yani daha fazla Ether sahibi olanlar her slot’u imzalayabiliyorlar. Ancak diğer tarafta hafif staking yapanlar ise slot’ları bir kura sistemi ile imzalayabiliyorlar.
Buterin bu sistemi geliştirmek ve hayata geçirmek için hala ciddi araştırma ve çalışmalar yapılması gerekti.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.