Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$69,072.78
+181.15
Ethereum
$3,740.84
+31.52
Dogecoin
$0.17
0
Ripple
$0.54
+0.01
Binance Coin
$601.40
+1.46
Litecoin
$84.80
+0.12
Monero
$140.99
-1.11
Cardano
$0.46
-0

Kripto para milyarderleri ne kadar zarar etti?

0

Son çöküş tüm kripto para yatırımcılarını fazlasıyla etkiledi. Peki, kripto para milyarderlerinin kayıpları hangi seviyelere ulaştı. Günlükte yüzde %50’ye ulaşan zararlarımızı bir kenara bırakıp kripto para piyasalarının büyük aktörlerinin ne denli kayıplar yaşadığına göz atalım. İşte detaylar.

Coinbase’in Sahibinin Zararı

Kripto kalabalığının Miami’de parti vermesinden bu yana birkaç hafta geçti. Bugün ise Bitcoin 28.000 doların da altına düşerek önemli bir destek seviyesine iğne attı. Coinbase Global’in kurucusu Brian Armstrong, Kasım ayı gibi yakın bir tarihte 13,7 milyar ABD doları ve Mart ayı sonunda yaklaşık 8 milyar ABD doları kişisel servete sahipti. Kripto para piyasalarındaki çöküş sonrasında ABD’nin en büyük kripto para borsası olan Coinbase’in piyasa değerinde ani bir düşüş yaşadı ve Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre bu şimdi sadece 2,2 milyar dolarlık serveti kaldı.

Ünlü kripto para borsacısı, ölümsüzlük arayışına girişti | Independent  Türkçe

Firmanın hisseleri, Nisan 2021’deki ilk işlem gününden bu yana yüzde 84 değer kaybederek, şirketin işlem hacminin ve aylık işlem yapan kullanıcıların ikinci çeyrekte birinciye göre daha düşük olması beklendiği konusunda uyarmasının ardından Çarşamba gününü 53,72 dolara geriledi.

Milyar Dolarlık Zararları Var

Sırada Michael Novogratz var. Kripto yatırım bankası Galaxy Digital’in CEO’su, servetinin Kasım başında 8,5 milyar ABD dolarından 2,5 milyar ABD dolarına düştüğünü gördü. Novogratz, 6 Nisan’da Miami’deki Bitcoin 2022 konferansında, “Muhtemelen dünyada hem Bitcoin dövmesi hem de Luna dövmesi olan tek adamım” dedi. LUNA’nın yaşadığı kayıplardan net olarak ne kadar zarar gördüğü ise bilinmiyor.

Son iki yılda yükselen milyarder kripto servetleri, teknoloji hisselerinin kripto paraya yayılmasıyla başlayan bir satışın ardından yok oluyor. En popüler kripto para birimi olan Bitcoin ve Ethereum, geçen yılın sonundaki rekor seviyelerinden bu yana yüzde 50’den fazla düştü. Neredeyse tüm kripto para sahipleri servet düşüşlerine maruz kalırken, en büyük ve en görünür kayıplardan bazıları, yatırımcıların trade yaptığı borsa kurucuları arasında yoğunlaşıyor.

Binance’ın CEO’su Changpeng Zhao, Armstrong veya Novogratz’dan bile daha büyük bir servet kaybetti. Ocak ayında Bloomberg servet endeksine dünyanın en büyüklerinden biri olan 96 milyar ABD doları net değerle giriş yaptı. Çarşamba gününe kadar, hesaplamalar için temel olarak Coinbase ve Kanadalı kripto şirketi Voyager Digital’in satış katlarına yönelik ortalama kurumsal değeri kullanarak 11,6 milyar dolara geriledi.

ABD’deki kripto para borsaları, küresel rakiplerinden daha fazla gerileme yaşıyor gibi görünüyor. Coinbase’deki işlem hacimleri, yılın başından bu yana istikrarlı bir şekilde düşerken, daha uluslararası odaklı Binance, geçen ay hacimde bir artış gördü.

Rakip kripto borsası Gemini’nin kurucu ortakları Tyler ve Cameron Winklevoss, bu yıl servetlerinin yaklaşık yüzde 40’ını veya yaklaşık 2,2 milyar ABD dolarını kaybetti. Kripto borsası FTX‘in CEO’su Sam Bankman-Fried’in serveti Mart ayının sonundan bu yana yarı yarıya azalarak yaklaşık 11,3 milyar ABD Dolarına geriledi.

Armstrong, para kaybeden tek Coinbase milyarderi değil. Eski bir Goldman Sachs Group yatırımcısı olan urucu ortak Fred Ehrsam, bu yıl yüzde 60’tan fazla düşüşle 1,1 milyar ABD doları servete geriledi. Şirketin 2022 vekil beyanına göre Armstrong, Coinbase’in yüzde 16’sına sahip ve oy kullanan hisselerinin yüzde 59,5’ini kontrol ederken, Ehrsam’ın yüzde 4,5 hissesi ve oy hissesinin yüzde 26’sını kontrol ediyor.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.