Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$69,145.73
+502.68
Ethereum
$3,758.84
+11.35
Dogecoin
$0.17
+0.01
Ripple
$0.54
0
Binance Coin
$602.53
+1.7
Litecoin
$84.72
-0.54
Monero
$142.57
+1.02
Cardano
$0.46
-0

Nijerya Merkez Bankası, Kripto Hesaplarının Dondurulduğuna Dair İddiaları Reddetti

1

Merkez Bankası, dairesi aracılığıyla, kripto para birimleri ile işlem yapan veya kripto borsaları için ödemeleri kolaylaştıran düzenlenmiş finansal kuruluşların yasaklandığını belirtti.

Nijerya Merkez Bankası (CBN), tüm bankalara ve finansal kuruluşlara yönlendirme yaparak, kripto para birimi borsalarıyla işlem yapan bireyleri veya kuruluşları belirlemelerini ve bu hesapların altı ay boyunca “Hesaptan Para Çıkışı Yok” (PND) talimatıyla kapatmalarını istedi.

“Hesaptan Para Çıkışı Yok” talimatı, bir bankanın veya finansal kuruluşun bir müşterinin hesabında belirli işlemleri sınırlamak için verdiği bir yönergedir. Bir PND talimatı uygulandığında, hesap sahibi para çekme işlemi yapamaz veya etkilenen hesabı kullanarak ödeme yapamaz.

Banka, belirtilen platformlarda Tether satın alan ve satanları özellikle “yasadışı” olarak değerlendireceğini ve bu kişilerin “eşler arası” olarak işlem yaptıklarını düşündüğü kişileri tespit edeceğini belirtti.

Daire ayrıca, kripto para birimleriyle uğraşan veya kripto borsaları için ödemeleri kolaylaştıran düzenlenmiş finansal kuruluşların yasaklandığını belirtti. Ancak, bu, bankaların kripto borsaları için işlemleri kolaylaştırmalarına izin veren Aralık 2023’te kaldırılan daha önceki bir yasağa aykırıdır.

Merkez Bankası, dijital para birimleriyle iş yapma konusunda bankalara kapsamlı bir yasağı uyguladıktan neredeyse iki yıl sonra yasağı kaldırdı.

CBN’nin o zamanlar yaptığı bir açıklamaya göre, küresel talebin ve kripto para birimlerinin benimsenmesinin artması, 2021’de finansal kuruluşlara getirilen sıkı kısıtlamaları sürdürmenin haksız olduğunu kabul etti. Ancak, naira’nın hızla değer kaybetmesi ve sonrasında %29,9’luk enflasyon oranı nedeniyle, hükümet kripto para hizmetleri sunan platformlara odaklandı. Naira için gayri resmi değerlemeler belirleyen ve ün kazanmış olan kripto ticaretine ilişkin web sitelerini devre dışı bıraktı.

CBN başkanı Olayemi Cardoso, 2023’te Binance Nigeria üzerinden “şüpheli finansal işlemler” konusunda endişelerini dile getirdiğinde, Binance önemli bir denetime maruz kaldı.

CBN, 2023’te Binance aracılığıyla Nijerya üzerinden kaydedilmemiş kaynaklardan ve kullanıcılardan 26 milyar dolar geçtiğini belirtti.

Binance, ABD’de bulunan yöneticisi Tigran Gambaryan’ın ülkede gözaltına alındığı bir sırada Nijerya’da daha fazla zorlukla karşı karşıya. Binance’ın düzenleyici uyumluluğuyla ilgili olarak Nijeryalı yetkililerle yapılan bir toplantı sonrasında, Gambaryan, para aklama ile ilgili beş suçlama ile karşı karşıya.

Binance’ın düzenleyici konularıyla ilgili olarak Nijeryalı yetkililerle yapılan bir toplantıda bulunan yöneticilerden biri olan Nadeem Anjarwalla, daha sonra gözaltından kaçtı ve Kenya’ya izlendi, burada iade edilmesi gerekiyor.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.