Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$66,175.25
-643.12
Ethereum
$3,526.92
+17.07
Dogecoin
$0.14
-0.01
Ripple
$0.48
0
Binance Coin
$606.39
-1.4
Litecoin
$78.68
-0.59
Monero
$172.07
-0.51
Cardano
$0.41
-0.01

Kripto Piyasası Neden Düşüşe Geçti?

1

Bugün kripto para piyasası büyük bir düşüş yaşadı, Bitcoin $70,000’ın altına geriledi ve büyük sermayeli altcoinler satıldı.

7 Haziran itibariyle, toplam piyasa değeri %1.33 düşerek $2.6 trilyona gerileyen kripto para piyasası bugün düşüşte.

TOPLAM kripto piyasası kapitalizasyonu. Kaynak: TradingView

Piyasa değeri açısından en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, %2.7 düşüşle yaklaşık $69,156 seviyesine indi. Aynı zamanda, en büyük ikinci kripto para olan Ether, %4.1 değer kaybederek yaklaşık $3,675 seviyesinden işlem görüyor.

Yatırımcılar ABD’de beklenenden yüksek gelen istihdam verilerinin ardından riskten kaçış moduna girdi

Kripto para piyasası, 7 Haziran’da ikinci gününde de düşüş yaşadı. Piyasa katılımcıları, beklentilerin üzerinde gelen ABD istihdam verilerine tepki gösterdi. Bu veriler, işgücü piyasasının sıkı mali politikalara beklenenden daha iyi uyum sağladığını gösterdi.

ABD Çalışma Bakanlığı, 7 Haziran’da Mayıs ayında 272,000 yeni iş eklediğini bildirdi. Bu rakam, sadece 185,000 olarak tahmin edilen beklentileri ve Nisan ayındaki 165,000 rakamını büyük ölçüde aştı.

Mayıs ayında işsizlik oranı, Ocak 2022’den bu yana ilk kez %4.0’e yükseldi. Bu oran, tahminlerin %3.9 ve Nisan’ın %3.9 seviyelerinin üzerindeydi.

Bu son istihdam verileri, Federal Reserve’ün faiz oranlarını düşürme olasılığını potansiyel olarak geri itti. Faiz oranlarının düşürülmesi, riskli varlıklar ve kripto para piyasasına likidite akışının temel bir ön koşuludur.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), 12 Haziran’da faiz oranlarını tartışmak üzere toplanacak. Piyasalarda, önümüzdeki iki toplantıdan birinde bir kesinti olasılığı düşük olarak görülüyor.

CME FedWatch aracı verilerine göre, tüccarlar 12 Haziran’da faiz oranlarının düşürülme olasılığını sadece %0.6, 31 Temmuz’da %8.88 olarak değerlendiriyor. Buna karşılık, Eylül için %46 ve Kasım için %47.4 olasılık tahmin ediliyor.

18 Haziran 2024 Fed toplantısı için hedef faiz olasılıkları. Kaynak: CME

Bu görünüm, kripto para birimleri, gelişen piyasa hisseleri, tahviller ve hatta emtialar gibi riskli varlıkları olumsuz etkiliyor.

Bloomberg Baş Ekonomisti Anna Wong, verilerle ilgili olarak işsizlik oranındaki artışın ülkenin istihdam durumunun gerçeğini yansıtan daha önemli bir gösterge olduğunu belirtti.

“Şu anda işsizlik oranının, istihdamın gerçek durumunu maaş bordrolarından daha yakından yansıttığına inanıyoruz, çünkü BLS’nin iş yeri açılış ve kapanışlarını tahmin etme modeli – Mayıs ayında tarım dışı bordrolara 231,000 iş ekleyen – artan işyeri kapanışları ve azalan iş yeri oluşumları gerçeğinin gerisinde kalıyor. Mevcut iş artış hızının aylık 100,000’den az olma olasılığının yüksek olduğunu düşünüyoruz.”

Kripto piyasasındaki çöküşe 380 milyon doların üzerinde tasfiye eşlik ediyor

Bugün, geniş kripto para piyasasında uzun pozisyonların tasfiyesi, dijital varlıkların performansını daha da kötüleştirdi.

Özellikle, kripto türev piyasası son 24 saatte $387.83 milyon değerinde tasfiye yaşadı, bunların $348 milyonu uzun pozisyonlardan oluşuyordu. Sadece son bir saat içinde $249 milyon değerinde kaldıraçlı pozisyon tasfiye edildi.

Son 24 saatte 133,576’dan fazla trader tasfiye oldu ve en büyük tekli tasfiye emri, OKX kripto borsasında $5.20 milyon değerindeki bir ETH/USD swap’ı içeriyordu.

Uzun pozisyonlar tasfiye edildiğinde, genellikle varlığın satılması (isteyerek veya aracı tarafından) söz konusu olur ki bu da fiyatın daha da düşmesine neden olabilir.

TOTAL piyasa değerinin RSI’ı düşüş eğilimi gösteriyor

Toplam piyasa değeri, 1 Mayıs’tan itibaren artış göstermekte olup, 20 Mayıs’ta spot Ethereum ETF’lerinin onaylanması beklentisi ve nihai onayı ile hız kazanarak daha geniş kripto piyasasını yukarı çekti.

Günlük grafik, bugünkü düşüşten önce RSI’de (Göreceli Güç Endeksi) düşüş eğilimi gösteriyor. RSI, bir piyasanın aşırı alınıp alınmadığını, aşırı satılıp satılmadığını veya birikim yapılıp yapılmadığını değerlendirmek için kullanılan trend takibi yapan osilatörlü bir momentum göstergesidir.

RSI’de düşüş eğilimi, fiyat artışı ile birlikte momentum azalması olduğunda ortaya çıkar ve bu, aşağı yönlü hareketlerle sonuçlanır.

TOPLAM günlük grafik. Kaynak: TradingView

RSI’deki düşüş eğilimi, ayıların piyasayı kontrol altında tuttuğunun ve toplam piyasa değerini kısa vadede $2.402 seviyesindeki 100 günlük basit hareketli ortalamaya (SMA) çekmeyi planladıklarının bir işareti olabilir.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.