Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$66,066.69
+588.96
Ethereum
$3,553.36
+149.03
Dogecoin
$0.14
0
Ripple
$0.49
+0.02
Binance Coin
$605.11
+9.87
Litecoin
$78.75
+1.77
Monero
$170.48
+3.46
Cardano
$0.41
+0.01

Jack Dorsey Bitcoin Tabanlı Web 5’i Tanıttı

0

Bitcoin destekçisi Jack Dorsey Web 3 kavramına olan düşmanlığını saklamaktan çekinmemesiyle tanınıyor. Blockchain tabanlı ve sansür dirençli olduğu iddia edilen Web 3, Dorsey’e göre aynı bir önceki sürümü olan Web 2 gibi sorunlu hale geldi.

Bu düşüncede olan Dorsey, şimdi bir alternatif sunmaya hazırlanıyor.

Dorsey’e ait Block şirketinin BTC odaklı alt kuruluşu TBD, Austin’deki Consensus Festival’inde Cuma günü merkezi olmayan bir internet ortamı için yeni vizyonunu açıkladı. Yeni girişimin adının Web 5 olacağı bildirildi.

TBD, paylaştığı bir bildiride Web 5 için yaptığı çalışmaları paylaştı:

“Kimlik ve kişisel veriler üçüncü kişilerin malı haline geldi. Web 5, merkeziyetsiz kimlik ve veri depolamayı bireylerin kullanımına sunuyor. Geliştiricilerin iyi kullanıcı deneyimleri yaratmaya odaklanmasını sağlarken, veri ve kimlik mülkiyetini insanlara iade ediyor.”

Mevcut durumda kullanılan Web 3 isminde bir kelime oyunuyla oluşturulan Web 5 kavramı, şu anki “merkeziyetsiz internet” rakiplerinin yanlış yolda ilerledikleri fikri üzerine inşa edildi.

Üzerinde beş rakamı bulunan siyah ve Bitcoin sarısı bir eşofmanla Consensus paneline katılan TBD Lideri Mike Brock, Web 5’in “Web 3’ten iki kat daha iyi” olmasının yanı sıra, sansürden arındırılmış, kimlik odaklı bir web deneyimi için Blockchain merkezli yaklaşımlarını terk ederek Web 3 gibi yerleşik modelleri alt edeceğini açıkladı.

Web 2 + Web 3 = Web 5

Web 5’in parasal katmanının Bitcoin temeli üzerine inşa edileceği bildirildi. Dorsey’in BTC’ye olan düşkünlüğü düşünüldüğünde bunun sürpriz olduğunu söylemek mümkün değil.

Web 5’in temelini oluşturan diğer teknolojiler kriptografi ve bilgisayar bilimlerinin sayısız alanından ödünç alındı.

Web 5, Web 3 gibi, kullanıcıların birbirleriyle aracılar olmadan etkileşime girmelerini sağlayacak. Bu, teoride, diğer avantajların yanı sıra, sansürler veya merkezi hizmet kesintileri tehdidi olmayacağı anlamına geliyor.

Web’in üzerinde merkezi olmayan bir katman oluşturmaya yönelik diğer girişimlere benzer şekilde Web 5 de kullanıcılara, açıkça oturum açmalarına gerek kalmadan uygulamadan uygulamaya sorunsuz bir şekilde geçmelerine olanak tanıyan “merkezi olmayan bir kimlik” sağlamayı amaçlayacak. Kullanıcı verileri, üçüncü taraf ürün ve hizmetlerde depolanmak yerine, kullanıcılar tarafından kontrol edilecek ve yalnızca onların izniyle erişilebilecek.

Proje için henüz resmi bir çıkış tarihi belirlenmedi.

*Yatırım tavsiyesi değildir. Kaynak

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.