Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$69,316.87
+445.49
Ethereum
$3,788.10
+45.99
Dogecoin
$0.17
+0.01
Ripple
$0.54
0
Binance Coin
$603.86
+1.49
Litecoin
$84.83
-0.43
Monero
$142.02
+0.47
Cardano
$0.46
0

Hackerlar El Salvador’un Devlet Bitcoin Cüzdanını Sızdırdı!

4

El Salvador: Hacker grubu CiberInteligenciaSV, Nisan ayının başlarında Chivo kullanıcılarının tam veritabanını sızdırdıktan sonra cüzdanın kodunu yayınlamaya başladı.

Salvador’un devlete ait Bitcoin cüzdanı Chivo’nun hikayesi, hacker’ların cüzdanla ilgili daha fazla hassas bilgiyi ortaya çıkarmasıyla devam ediyor.

CiberInteligenciaSV adlı hacker grubu, 23 Nisan’da siyah şapkalı bir hacking suç forumu olan BreachForums’da kaynak kodunun bir kısmını yayınladı.

“Hatırlatmak isterim ki, bu bir devlet cüzdanıdır ve bildiğiniz gibi hiçbir şey satmıyoruz, her şeyi ücretsiz olarak sizin için yayınlıyoruz,” diye yazdı hacker grubu.

Source: BreachForums

Chivo’ya yönelik bir dizi siber saldırı olayının ardından, Nisan ayının başlarında, El Salvador hükümetinin resmi Bitcoin cüzdanı Chivo’ya ait 5.1 milyon Salvadorlu’nun kişisel verilerinin halka sızdırılması gibi ciddi bir olay yaşandı.

Yerel bir siber güvenlik projesi olan VenariX, 22 Nisan’da halkı yaklaşan veri sızıntısı konusunda uyardı. Telegram kanalında yapılan duyuruya göre, hacker grubu CiberInteligenciaSV, Chivo Wallet’in kaynak kodunu ve VPN erişim bilgilerini kamuoyuna açıklamaya hazırlanıyordu.

CiberInteligenciaSV’nin Telegram gönderisinde, “Bu gece, Chivo Wallet’a ait bir kısmı ve VPN erişimi olan kaynak kodunu ücretsiz olarak yayınlayacağız, her zamanki gibi, eğer meraklı hükümet yetkililerinden biri konuşmak istemezse,” denildi.

CiberInteligenciaSV, Chivo Wallet ATM ağına ait kodları ve VPN kimlik bilgilerini içeren Codigo.rar adlı dosyayı da yayınladı.

Eylül 2021’de El Salvador, Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kabul eden dünyadaki ilk ülke olmuştu. Hükümet, vatandaşlar için resmi BTC cüzdanı olarak Chivo’yu tanıttı. Platform, kullanıcıların Bitcoin alıp satmasına, BTC saklamasına ve ATM’lerden para çekmesine olanak tanıyor.

Ancak Chivo cüzdanı, kullanıcıların raporlarına göre, çeşitli hatalar ve teknik sorunlarla başlangıçta zorlu bir süreç yaşadı.

Nisan ayının başlarında Chivo’daki kişisel veri sızıntısı olayının ardından, El Salvador hükümeti konuya ilişkin resmi bir açıklama yapmadı. Bu durum, olayın ne şekilde ele alındığı ve etkilerinin ne olabileceği konusunda belirsizlik yarattı.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.