Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$64,799.66
-338.44
Ethereum
$3,384.10
-107.84
Dogecoin
$0.12
-0.01
Ripple
$0.49
-0.01
Binance Coin
$576.89
-22.29
Litecoin
$71.41
-5.86
Monero
$169.19
-5.06
Cardano
$0.37
-0.03

G-20 Ülkelerine Hindistan’dan Küresel Kripto Kuralları Önerisi

1

Kasım ayı sonuna kadar G-20 grubunun başkanlığını sürdüren ve kripto para düzenlemeleri konusunda katı hükümleri ile tanınan Hindistan, küresel kripto kuralları için bir öneri paketi sundu. Temmuz ayında Finansal İstikrar Kurulu (FSB) tarafından hazırlanan taslağa destek verilirken, taslağa eklemeler yapılması gerektiği ve kripto paraların hızla yayıldığı gelişmekte olan ülkeler konusunun önemli bir konu olduğu belirtildi.

Kripto para konusunda küresel kuralların belirlenmesi kapsamında Hindistan, şu an G-20’nin başkanı olarak bir başkanlık öneri dosyası hazırladı. Değerlendirme belgesi, IMF ile birlikte FSB tarafından hazırlanacak olan küresel kripto kuralları belgesine önemli bir öncülük teşkil etmesi sebebiyle önemli sayılıyor.

Hazırlanan değerlendirme belgesinde, FSB ve diğer standart belirleyici kuruluşların önerilerinin uygulanması için açık eylem planları oluşturulması talep ediliyor. Yani FSB’nin Temmuz ayında oluşturduğu kurallar setine tam destek veriliyor.

Ancak bu belgeye verilen destekle birlikte, belgeye bazı eklemelerin yapılmasını da talep ediyorlar. Özellikle, gelişmekte olan ülkelerdeki kripto-temelli risklerin dikkate alınması gerektiği belirtilirken, G-20 dışındaki ülkelere de erişim sağlanması isteniyor.

“Kripto varlıkların neden olduğu finansal istikrarsızlık” konusunun FSB tarafından incelenmesi gerektiği belirtiliyor ve küresel kuruluşlar arasında iş birliğinin daha da artırılması gerektiği vurgulanıyor.

Geçtiğimiz yıl Finansal Eylem Görev Gücü (FATF), kripto paraların para aklama ve terörizmin finansmanı gibi alanlarda kullanılması konusunda çok kesin kurallar koydu ancak bunların tam anlamıyla uygulanmadığı belirtildi ve bir küresel yol haritası oluşturulmasının önemli olduğu ifade edildi.

FSB’nin Temmuz ayında kripto paralar ve stablecoin’ler hakkında hazırladığı kılavuzda, özellikle kripto para borsalarının kendi fonlarını ve müşteri fonlarını ayırmaları konusunun önemine dikkat çekilmişti.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.