Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$67,370.57
+720.88
Ethereum
$3,520.99
+23.81
Dogecoin
$0.13
+0.01
Ripple
$0.60
+0.01
Binance Coin
$596.70
+5.58
Litecoin
$73.22
+0.16
Monero
$163.53
+0.6
Cardano
$0.44
0

Finansal İstikrar Kurulu (FSB), Kripto Varlıklarda Daha Sıkı Kurallar Talep Ediyor!

0

G20 tarafından oluşturulan Finansal İstikrar Kurulu (FSB), kripto para kullanıcılarının mali kaynaklarını koruyabilmesi ve çıkar çatışmalarını engellemek adına daha sıkı düzenlemelerin uygulanması çağrısında bulundu.

FSB, kripto varlık faaliyetlerine yönelik geniş kapsamlı ve uluslararası düzeyde tutarlı bir düzenleyici çerçeve oluşturmayı hedefleyerek bu konuda bir öneri raporu yayınladı.

Raporda, FTX gibi kripto para borsalarının iflası gibi geçmiş yıl içerisinde yaşanan durumların, kripto varlıkların ve bu alanlardaki aktörlerin yapısal zayıflıklarını ve kırılganlıklarını ortaya koyduğu belirtildi.

Raporda, benzer olayların, kripto varlık ekosistemindeki bir ana hizmet sağlayıcının başarısız olmasının, risklerin bu ekosistemin diğer kısımlarına hızlıca yayılmasına yol açabileceğine dikkat çekildi. Ayrıca, kripto varlık piyasalarının geleneksel finansla olan bağlantılarının artması durumunda, bu piyasaların geniş kapsamlı finansal sisteme olan etkilerinin de artabileceği belirtildi.

Rapor, yetkililerin, kripto varlık hizmet sağlayıcılarının müşteri varlıklarını yeterince korumasını ve mülkiyet haklarını iflas durumlarında bile savunmasını talep etmesi gerektiğini öne sürdü.

Rapor ayrıca, yetkililerin çıkar çatışmaları ile ilgili riskleri ele almak adına gerekli koşulların bulunması gerektiğini belirtti ve kripto varlık hizmet sağlayıcılarının uygun düzenlemelere, denetime ve gözetime tabi olması veya bunlara uyarlanması gerektiğini ifade etti.

Raporda, kripto varlıkların uluslararası doğasının “güçlü ve tutarlı” bir düzenleme, denetim ve uygulama gerektirdiği belirtildi. Kripto varlık üreticileri ve hizmet sağlayıcılarının, düzenlemelerin daha gevşek olduğu bölgelere geçerek düzenleme ve gözetimden kaçınmaya çalışabileceği ve bu durumu engellemek için güçlü önlemler alınması gerektiği de raporda vurgulandı.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.