Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$69,001.27
+1948.2
Ethereum
$3,734.26
+51.87
Dogecoin
$0.16
0
Ripple
$0.53
0
Binance Coin
$600.46
+5.28
Litecoin
$84.50
+0.07
Monero
$141.57
+0.52
Cardano
$0.46
0

FBI’dan 43 Milyon Dolarlık Kripto Baskını!

1

FBI, Las Vegas konukseverlik işletmesi ve kripto ticaret operasyonunu içeren çok yıllı bir Ponzi şemasında en az 43 milyon dolarlık yatırımcıyı dolandırmakla suçlanan bir New York sakinini tutukladı.

FBI ve bir New York mahkemesi, yerel bir sakinin iddia edilen karmaşık bir Ponzi şemasını yönetmekle suçlanmasıyla ilgili olarak bir tutuklama gerçekleştirdi. İddialara göre, bu şema yatırımcılardan 43 milyon dolar dolandırmıştır.

Damian Williams, Güney New York Bölgesi Amerika Birleşik Devletleri Savcısı, ve FBI’ın New York Sahra Ofisi Asistan Direktörü James Smith, Idin Dalpour’u Las Vegas’ta bir konukseverlik işletmesi ve kripto ticaret operasyonu içeren sahtekarlık faaliyetleriyle suçladı.

Dalpour’un, yatırımcıları büyük getirilerle cezbetmek için Las Vegas’taki bir konukseverlik girişimi ve kripto para birimi ticaretine yönelik aldatıcı yatırım fırsatları sunduğu iddia ediliyor.

FBI iddianamesine göre, Dalpour yatırımcılardan para toplamak için kendi kontrolündeki bir kuruluş aracılığıyla yatırımların çıkarlarını yanlış temsil etti. Kripto para birimi ticaret şemasının bir parçası olarak, toptan kripto para satın alıp bunu kar elde etmek için perakende yatırımcılara sattığı iddia ediliyor.

Dalpour’un, işletmelerin başarılı olduğuna dair yanıltıcı belgeler, sahte banka hesap özetleri ve uydurma e-posta yazışmaları kullanarak yatırımcıları kandırdığı belirtiliyor.

FBI, yatırımcıların paralarının daha önceki yatırımcıların getirilerini karşılamak, kişisel harcamalarını finanse etmek ve çocuklarının özel okul harçlarını ödemek için kullanıldığını iddia ediyor.

FBI’ın Yardımcı Direktörü James Smith, “Bu tür dolandırıcılıkların arkasında yatan suçluları bulmak ve adalete teslim etmek, kamu güvenliğimizin temel bir parçasıdır” dedi.

“Bugün yapılan tutuklama, FBI’ın ekonomik adaleti koruma ve bir bireyin eylemlerinin diğerlerinin aleyhine olmamasını sağlama konusundaki kararlılığını göstermektedir.”

Dalpour’un şemasının açığa çıkması, Kasım 2023’te bir grup mağdurun onunla yüzleşmesiyle başladı. Dalpour daha sonra suçunu itiraf etti ve eylemlerinin ciddiyetini kabul etti, “sahip olduklarınızı zaten aldınız, beni şimdi hapse atabilirsiniz. Şu anda.”

Bu, ABD yetkililerinin son bir yılda kripto para birimi ile ilişkili bir dizi Ponzi şemasıyla ilgili yaptığı tutuklamalardan sadece biri.

15 Mart’ta, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), CryptoFX adı altında 300 milyon dolarlık bir Ponzi şemasını ortaya çıkardı. Bu şema, ABD’deki Latin topluluğundan ve iki yabancı ülkeden kripto yatırımcılarını hedef aldı.

Birkaç gün sonra, 18 Mart’ta, New York’taki bir jüri, sahte kripto madenciliği ve ticaret şeması IcomTech’i tanıtmakla suçlanan iki kişiyi suçlu buldu.

En son olarak, 4 Nisan’da, multibilyon dolarlık OneCoin dolandırıcılık şemasının eski başkanı Irina Dilkinska, milyonlarca doları aklamakla suçlanarak dört yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.