Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$67,370.57
+720.88
Ethereum
$3,520.99
+23.81
Dogecoin
$0.13
+0.01
Ripple
$0.60
+0.01
Binance Coin
$596.70
+5.58
Litecoin
$73.22
+0.16
Monero
$163.53
+0.6
Cardano
$0.44
0

Ethereum topluluğunun heyecanla beklediği Dencun güncellemesi nedir?

1

Ethereum’da faaliyet gösteren 2. katman zincirlerinde işlem ücretlerini azaltmaya yönelik Dencun güncellemesi sorunsuz bir şekilde ağa entegre edildi. Dencun, Deneb ve Cancun adlı iki güncelleme ile hayata geçirilen ve “Proto-Danksharding” teknolojisiyle Ethereum Sanal Makinesi (EVM) üzerindeki yükü azaltarak işlemlerin daha hızlı gerçekleşmesini sağlayacak. Bu güncelleme, işlevselliği koruyarak işlem ücretlerini düşürmeyi ve ağın verimliliğini artırmayı hedefliyor.

2022 yılının eylül ayındaki Merge ve 2023 yılının nisan ayındaki Shapella güncellemelerinin ardından Ethereum ağı üzerindeki en önemli gelişme olarak kabul edilen Dencun, resmi olarak Ethereum ana ağında başlatıldı. Dencun, Türkiye saatiyle 16.55’te sorunsuz bir şekilde gerçekleşti. Bu güncelleme, Ethereum ağındaki Layer-2 olarak da bilinen 2. katman çözümlerinde önemli bir adımı temsil ediyor.

Bu güncellemenin en önemli katkılarından biri, 2. katman zincirlerindeki işlem ücretlerinin daha da azalacak olması ve Ethereum ağının genel ölçeklenebilirliğinin artacak olmasıdır. Ayrıca, “blob” adı verilen veri parçalarının kullanılmaya başlanmasıyla Ethereum altyapısında veri kullanılabilirliğinin artması sağlanacak ve Base, Optimism, Arbitrum ve Starknet gibi birçok 2. katman projesindeki işlem ücretlerinde azalma görülecek.

Dencun, Deneb ve Cancun güncellemelerinin birleşmesiyle oluşmuş olup kendi içinde 9 farklı Ethereum Geliştirme Teklifi (EIP) barındırmaktadır. Bu güncellemelerden en önemlisi EIP-4844 olarak gösterilen “Proto-danksharding”dir. EIP-4844 sayesinde “blob” adı verilen büyük veri parçaları kullanılarak işlem verilerinin saklanması açısından ağa verilen yük azaltılacak ve 2. katman ağları, “blob alanı” içinde Ethereum’a veri gönderebilecekler.

Dencun güncellemesi aynı zamanda doğrulayıcıları da etkileyecek. EIP-7044 geliştirmesi sayesinde stake edilen ETH’ler üzerinden ödül kazanılması kolaylaşacak ve Ether’lerin stake dışına alınma süreci basitleşecek. Bu güncelleme son kullanıcıların işlem ücretlerini ciddi şekilde azaltacak ve Ethereum ağındaki genel performansı artıracak.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.