Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$69,316.87
+445.49
Ethereum
$3,788.10
+45.99
Dogecoin
$0.17
+0.01
Ripple
$0.54
0
Binance Coin
$603.86
+1.49
Litecoin
$84.83
-0.43
Monero
$142.02
+0.47
Cardano
$0.46
0

Elon Musk ve Bill Ackman, Fed’i Faiz Oranlarını Arttırmamaya Çağırdı

0

Ackman, Fed’in faiz oranlarını yükseltmeyi geçici olarak durdurması gerektiğine inanırken, Musk bunların %0,5 oranında düşürülmesi gerektiğini savundu.

Amerikalı milyarder yatırımcı ve Pershing Square Capital’in Kurucusu Bill Ackman, ABD Federal Rezervinin yerel bankacılık sistemini istikrara kavuşturmak ve negatifliği önlemek için politikasını geçici olarak durdurması gerektiğini düşünüyor.

Tesla’nın CEO’su ve dünyanın en zengin insanlarından biri olan Elon Musk, bu hafta FOMC toplantısında merkez bankasını faiz oranlarını en az 50 baz puan düşürmeye çağırdı.

Durdurma Düğmesine Basmak Bir Zorunluluk Gibi Görünüyor

Ackman, Fed’in neden faiz artırım stratejisini geçici olarak bırakması gerektiğini açıkladı. ABD’de hisse senedi ve tahvil sahiplerini etkileyen son bankacılık çöküşlerine dikkat çekti.

Halihazırda kapalı olan Silvergate Capital, Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın yanı sıra diğer finans kurumları da önemli zorluklar yaşadı. Geçtiğimiz ay hisseleri yüzde 90’ın üzerinde değer kaybeden San Francisco merkezli First Republic Bank da bunun örnekleri arasında.

Ackman, türbülansın “çözülmemiş” kaldığına inanırken, faiz oranlarını art arda dokuzuncu kez artırmanın ek yatırımcı kayıplarına ve çöken bankaların domino etkisine neden olabileceğine inanıyor.

“Finansal istikrar Fed’in birinci sorumluluğu olduğundan, bu, Federal Rezerv’in oranları artırması ve sistem üzerinde ek baskı yapması gereken bir ortam değil.”

Milyarder, ABD’deki enflasyon oranını Fed’in çözmesi gereken mevcut bir sorun olarak kabul etti. Bununla birlikte, merkez bankası, “güncellenmiş bir sigorta rejimi getirilene kadar bir FDIC mevduat garantisi” gibi diğer parasal araçlara odaklanmalıdır.

Elon Musk’ın Konuya Bakışı

Twitter’ın CEO’su Elon Musk, Ackman’ın tweet’ine, Federal Rezerv’in faiz oranlarını en az 50 baz puan düşürmesi gerektiğini iddia ederek yanıt verdi.

Çok sayıda kripto para savunucusu ve uzmanı, böyle bir kararın Bitcoin de dahil olmak üzere dijital varlıklar için oldukça faydalı olabileceğine inanıyor. BitMEX tarafından yürütülen yakın tarihli bir araştırma, yatırımcıların daha büyük getiri arayışı içinde daha riskli varlıklara maruz kalma olasılığı yüksek olduğundan, bunun piyasada bir toparlanmaya yol açabileceğini ve kripto para birimi endüstrisine olan ilgiyi artırabileceğini tahmin ediyor.

Yine de, ABD merkez bankasının bu hafta dönüş yapması pek olası görünmüyor. Çoğu piyasa katılımcısı, faiz oranlarını 25 baz puan yükselterek işareti %5’e yuvarlayacağını düşünüyor.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.