Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$69,316.87
+445.49
Ethereum
$3,788.10
+45.99
Dogecoin
$0.17
+0.01
Ripple
$0.54
0
Binance Coin
$603.86
+1.49
Litecoin
$84.83
-0.43
Monero
$142.02
+0.47
Cardano
$0.46
0

El Salvador’dan İlginç Bitcoin Madenciliği!

3

El Salvador şu anda, üç yıl boyunca biriktirdiği 5.750 BTC’ye sahip ve bu BTC’lerin değeri 354 milyon dolar ediyor.

El Salvador, 2021’den bu yana volkanik jeotermal enerji kullanarak toplamda 474 Bitcoin (BTC) madenciliği yaparak 29 milyon dolar değerinde BTC elde etti.

Bu BTC’ler, ülkenin Tecapa volkanından elde edilen enerji ile 300 madencilik işlemcisi kullanılarak üretildi. Reuters’a göre, ülke, devlet tarafından işletilen enerji santralinin ürettiği 102 megavatın (MW) 1.5 MW’ını kripto para madenciliğine ayırdı.

BTC madenciliğinin elektrik ve fosil yakıt kullanımına olan bağımlılığı konusundaki artan eleştirilere rağmen, El Salvador yenilenebilir enerji madenciliğinde öncü bir rol üstlendi.

2021’de El Salvador, Bitcoin’i ABD doları ile birlikte yasal para birimi olarak kabul eden ilk ülke olarak tarihe geçti. O zamandan beri hükümet, BTC madenciliği için jeotermal bir santral kurmak da dahil olmak üzere birkaç Bitcoin odaklı politika benimsedi.

El Salvador şu anda toplamda 5.750 BTC’ye sahip ve bu BTC’lerin değeri yaklaşık 354 milyon dolar.

2021’den bu yana, Dünya Bankası gibi küresel organizasyonlar, Orta Amerika ülkesini Bitcoin’i benimsemesi nedeniyle ağır eleştirilerde bulundu.

2022-2023 ayı piyasası, birçok kişinin Başkan Nayib Bukele’nin eylemlerini sorgulamasıyla birlikte bu eleştirileri daha da yoğunlaştırdı. Ancak Bukele, ülkenin her gün bir BTC satın alacağını duyurarak Bitcoin yatırımını ikiye katladı.

Bukele, 2024 El Salvador başkanlık seçimlerini ülke genelinde geniş destekle rahatça kazandı.

Bitcoin madenciliği ve fosil yakıt kullanımı, kripto endüstrisinde uzun süredir tartışmalı konular olmuştur.

Ripple destekli Greenpeace gibi kuruluşlar, Bitcoin’in iş ispatı (proof-of-work) modelinden hisse ispatı (proof-of-stake) modeline geçmesini savunmuştur. New York Valisi Kathy Hochul, 22 Kasım 2023’te iş ispatı madenciliğini iki yıl süreyle yasaklayan bir moratoryumu yasalaştırarak, Amerika’da herhangi bir PoW kripto madenciliği faaliyetini yasaklayan ilk eyalet oldu.

Tesla CEO’su Elon Musk, 1.5 milyar dolar değerinde Bitcoin satın aldıktan sonra, BTC’yi Tesla arabaları için bir ödeme yöntemi olarak kabul etme sözü verdi. Ancak, kısa bir süre sonra madenciliğin çevresel etkilerini gerekçe göstererek bu kararını geri çekti. Musk, yalnızca Bitcoin madenciliğinin %50’den fazlasının yenilenebilir enerji kaynaklarına dayandığı durumda bu hareketi yeniden düşüneceğini söyledi.

Musk’ın bu sözünden bu yana, birçok rapor, BTC madenciliğinin %60’tan fazlasının yenilenebilir enerji kaynaklarına dayandığını öne sürdü.

Musk, bu raporları henüz kabul etmedi veya BTC ödeme seçeneğini uygulamaya koymadı. Tesla şu anda, Fremont fabrikasından çevredeki mahallelere zararlı kirleticiler saldığı için Temiz Hava Yasası’nı tekrar tekrar ihlal ettiği gerekçesiyle bir dava ile karşı karşıya.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.