Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$67,130.81
+723.54
Ethereum
$3,512.52
+25.71
Dogecoin
$0.13
+0.01
Ripple
$0.59
+0.01
Binance Coin
$594.76
+6.47
Litecoin
$73.12
+0.12
Monero
$163.37
+0.32
Cardano
$0.44
0

Büyük yatırımcılar dip fiyattan 40.000 Bitcoin daha aldı

0

Bitcoin (BTC), dün 38.200 dolara kadar gerileyerek son 6 haftanın en düşük seviyesine indi. Büyük yatırımcılar ise bu düşüşü fırsata çevirerek Bitcoin’in 40.000 dolar altında talep görmeye devam ettiğini gösterdiler.

Santiment verileri, Bitcoin fiyatının 40.000 doların altına sarkmasına neden olan satış dalgasının ardından balina olarak tabir edilen büyük yatırımcıların ciddi alımlar yaptıklarını gösteriyor. Verilere göre kripto cüzdanlarında 10 bin ila 100 bin BTC tutan yatırımcılar, Bitcoin fiyatı 38.300 – 39.900 dolar aralığındayken portföylerini yüzde 2,5’ten fazla büyüttü.

Bu oran, büyük Bitcoin yatırımcılarının son düşüşte 1,6 milyar dolar değerinde yaklaşık 40 bin BTC aldıkları anlamına geliyor. Son altı haftanın en düşük seviyelerinden gelen bu yüklü miktardaki alımlarla Bitcoin fiyatı, haftanın ilk gününde 40.000 doların üzerinde kapanış görmeyi başardı ve 2022 yılı yükseliş trend çizgisi üzerinde kaldı. 

Büyük yatırımcıların dip seviyeler kripto varlık alımlarına devam etmeleri, kripto endüstrisine olan inancın devam ettiğini bir göstergesi olarak yorumlanabilir. Son dip fiyattan sıçrama için gerekçe olarak daha çok Elon Musk’ın Twitter’ı satın alması gösteriyor. Bu gelişme teknoloji hisseleri için olumlu olarak yorumlandı. Bu, dolaylı yolda kripto varlıkları pozitif etkilerken Elon Musk’ın Dogecoin desteğiyle görüleceği üzere kripto dostu bir iş insanı olması da toparlanmada direkt rol oynamış olabilir. 

Bu gelişmenin dışında bugün Bitcoin için olumlu başka bir gelişme ise Fidelity’den geldi.

Fidelity emeklilik planlarına Bitcoin seçeneği ekliyor

Emeklilik planları sunan Fidelity Investments tarafından yapılan açıklamada emeklilik planı sahiplerinin birikimlerinin belirli bir kısmını Bitcoin olarak değerlendirebileceklerini söyledi. Fidelity, tasarruf sahiplerinin işverenleri izin verdiği taktirde emeklilik hesaplarında Bitcoin yatırımı yapabilecekleri bir hesap oluşturacak.

Böylece ABD’de tasarruf sahipleri Fidelity sayesinde kripto para borsaları haricinde Bitcoin yatırımı yapabilecekler. Bu durum Bitcoin’in tabana yayılması ve benimsenmesi konusunda önemli bir adım olarak yorumlanıyor.

Benzer bir uygulama ise Microstrategy bünyesinde mevcut. Şirket, çalışanlarının emeklilik hesaplarında Bitcoin tutmasına izin veriyor. Hatta Microstrategy’nin Bitcoin ile maaş ödeme seçeneği de var. 

Bitcoin’de son durum

Bitcoin fiyatı, dünkü volatil piyasada günü yüzde 2,5 oranında değer artışıyla tamamlamayı başardı. Gün açılışından bu yana düşük hacimli işlemlerle yatay hareket eden BTC, 40.500 dolar seviyesindeki konumunu koruyor. 

Yazar: Günay Caymaz

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.