Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$64,826.69
+2192.75
Ethereum
$3,097.96
+50.57
Dogecoin
$0.15
0
Ripple
$0.50
0
Binance Coin
$560.26
+13.6
Litecoin
$81.20
+0.19
Monero
$117.89
+1.13
Cardano
$0.47
+0.02

Binance’ten LUNA ve UST için delist etti!

0

Terra ekosistemindeki iki ana kripto varlık LUNA ve UST’nin trajik düşüşleri devam ediyor. Ekosistemin arkasındaki kuruluş Terraform Labs, 24 saat içinde Blockchain ağını iki kez durdurmak zorunda kaldı. 

Terra Blockchain’i ilk olarak saldırılara karşı korumasız hale geldiği endişesiyle durduruldu. Ardından ağ, staking işlemlerini devre dışı alarak yeniden başlatıldı. Ardından Terra doğrulayıcıları, ağı yeniden yapılandırma konusunda bir plan oluşturmak için yeniden durdurulduğunu duyurdu. 

LUNA coin neden düşüyor, ne kadar düşecek, düşmeye devam edecek mi? 11  Mayıs 2022 LUNA coin ne kadar, kaç TL? - Galeri - Yaşam

Terra ekosistemindeki kriz, sabit kripto varlığı UST’nin 1 dolar sabitliğinin bozulmasıyla başladı. Hafta başında değeri hızla düşen UST, rezerv olarak kullanılan LUNA’nın da devasa değer kayıplarını tetikledi. Bu süre zarfında LUNA’nın değeri neredeyse sıfırlandı. Gelinen noktada ekosistemin çöküşünün boyutu çok farklı noktalara ulaştı. 

Hafta içinde UST için kurtarma planlarının açıklanması da UST’nin sabitliğini yakalamasına yardımcı olmadı. Hatta kurtarma planı çerçevesinde muazzam miktarlarda LUNA basımı kararı, kripto varlığın değerinin an itibarıyla 4 sıfırlı küsuratlara ulaşan fiyatlara düşmesine neden oldu. LUNA fiyatı, sabah saatlerinde bazı büyük kripto borsalarında 0,0000025 dolara kadar düştü. Şu an ise altcoin fiyatının 0,000055 dolar seviyesinde hareket ettiği görülüyor. 

UST’yi kurtarma planı çerçevesinde basılan LUNA miktarı ise dün 25 milyarı aştı, dolaşımdaki arz şimdiye kadar görülmemiş seviyelere ulaştı. 

Binance, LUNA ve UST’yi platformundan kaldırma kararı aldı

Terra ekosisteminde bir darbe de Binance’ten geldi. Binance, yaptığı duyuruda LUNA ve UST için marj ticaretinde alım satımın kaldırılacağı ve durdurulacağını bildirdi. Açık pozisyonlar için ise kapatılıp otomatik ödeme yapılacağı söylendi. Ayrıca UST ve LUNA’nın spot çiftleri için de alım satım durduruldu.

Buna göre Binance platformunda LUNA/BTC, LUNA/BIDR, LUNA/AUD, LUNA/BNB, LUNA/ETH, LUNA/USDT, LUNA/GBP, LUNA/BRL, LUNA/TRY ve LUNA/EUR çiftleri için işlemler durduruldu. Şu an sadece LUNA/BUSD çiftinde işlemlerin devam ettiği görülüyor. 

Binance ayrıca UST için de BTC/UST, LUNA/UST, ETH/UST, BNB/UST, UST/USDT paritelerinde spot işlemlerin durdurulduğunu açıkladı. 

Yazar: Günay Caymaz

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.