Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$69,167.57
+366.82
Ethereum
$3,755.98
+24.22
Dogecoin
$0.17
+0.01
Ripple
$0.54
+0.01
Binance Coin
$601.74
+1.17
Litecoin
$85.00
-0.12
Monero
$141.29
+0.26
Cardano
$0.46
0

Avrupa Birliği, Kara Para Aklamayla Mücadele Etmek İçin Kripto Para Düzenlemelerini Yürürlüğe Koyuyor

2

Yeni yasama, MiCA kapsamındaki merkezi kripto borsaları gibi kripto varlık hizmet sağlayıcılarını etkileyecek.

Avrupa Parlamentosu, kara para aklamayla mücadele amacıyla kripto şirketleri için resmi uygunluk yükümlülüklerini belirleyen yeni düzenlemeleri onayladı.

Yeni yasalar, müşteriler için “uygunluk önlemleri ve kimlik kontrolleri”ni iyileştirmeyi amaçlamaktadır ve kripto varlık yöneticileri gibi kuruluşları da kapsamaktadır. Bu kuruluşlar ayrıca yetkililere herhangi bir şüpheli faaliyeti bildirmekle yükümlü olacak.

24 Nisan’da onaylanan bu yeni yasama, Merkezlerarası Kripto Varlık (MiCA) düzenlemesi kapsamında merkezi kripto borsaları gibi kripto varlık hizmet sağlayıcılarını (CASPs) etkileyecek ve kumar hizmetleri de dahil olmak üzere çeşitli diğer kuruluşları etkileyecek.

MiCA, Avrupa Birliği tarafından dijital varlıkları ve pazarlarını denetlemek amacıyla sunulan bir düzenleyici çerçevedir. Haziran 2023’te yürürlüğe girdi ve yıl sonuna kadar tam olarak uygulanabilir hale gelecek.

Yeni bir ajans olan Para Aklamayı Önleme ve Terörün Finansmanını Engelleme Kurumu (AMLA), yeni kuralın uygulanmasını denetlemek ve denetlemekle görevlendirildi.

AMLA’nın ofisi Frankfurt, Almanya’da bulunacak. Ancak, yasa henüz Resmi Gazetede yayımlanmadığı için Konsey tarafından resmi olarak kabul edilmedi.

Circle’deki AB strateji ve politika direktörü Patrick Hansen, X’te yayınladığı bir gönderide oylama sonucunu beklediklerini ifade etti. Paketin resmi olarak AB Konseyi tarafından kabul edilmesinin ardından üç yıl sonra yürürlüğe gireceğini belirtti.

Hansen, başka bir gönderide bu CASP’lerin standart Müşteri Tanıma (KYC) ve Para Aklamayı Önleme (AML) prosedürlerine uymak zorunda kalacaklarını belirtti.

Bu gereksinimin yeni olmadığını, AB’deki tüm kripto borsaları ve emanet cüzdan sağlayıcılarının mevcut yasalara göre zaten bu düzenlemelere uyumlu olmaları gerektiğini belirtti.

Hansen, son versiyonu kripto sektörü için “olumlu bir sonuç” olarak nitelendirdi. Önerilen AMLR’nin daha önceki sürümlerinin çok daha katı bir yaklaşım önerdiğini, bu da öz-yönetim menşei / lehtarına KYC gerektireceğini belirtti.

Ancak, endüstri çabalarını birden fazla seçenekle risk tabanlı bir yaklaşımı savunmak için kredi verdi ve sonuç olarak uzlaşma sağlandı.

Geçen ay, Avrupa Parlamentosu’nun öncü komitelerinin çoğunluğu, yeni AML yasalarının bir parçası olarak öz-yönetimli kripto cüzdanlarından kripto ödemelerine 1.000 avro (1.080 dolar) sınırını kaldırdı.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.