Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$68,350.67
+1251.65
Ethereum
$3,551.46
+41.71
Dogecoin
$0.14
+0.01
Ripple
$0.59
0
Binance Coin
$604.26
+9.87
Litecoin
$74.45
+1.35
Monero
$164.78
+1.45
Cardano
$0.45
+0.01

Avrupa Birliği, Dijital Euroya İlişkin Bazı Sınırlamalar Getirme Niyetinde

0

Avrupa Birliği, henüz var olmayan dijital Euro’nun kullanımıyla ilgili yönergeler belirlemeye yönelik yeni planlar sunuyor.

Avrupa Birliği, Bloomberg’in haberine göre, dijital euro’nun piyasaya sürülmesi için çalışmalar yaparken, aynı zamanda henüz sürülmeden Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) finansal istikrarını riske atmayacak bir şekilde kullanımını kısıtlayacak önlemler planlıyor.

Bloomberg tarafından incelenen taslak bir metinde, Avrupa Komisyonu’nun dijital euro’ya dair bazı önerileri bulunduğu belirtiliyor. Bunlar arasında Komisyon, finansal istikrarın korunması, kredi arzının sürekliliği ve para politikasının etkileyiciliğini azaltmamak amacıyla dijital euro’nun değer saklama aracı olarak kullanımına belirli sınırlamalar getirmeyi düşünüyor.

Bugün Lüksemburg’da toplanan Avrupa Birliği Finans Bakanları, dijital euro projesini ele almayı planlıyorlar. Bu toplantıda, bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkarılmasının inceleneceği öngörülüyor. Mevcut durumun Ekim ayına kadar sonuçlanması beklenirken, Avrupa Birliği dijital euro’nun piyasaya sürülüp sürülmeyeceği konusundaki kararını bu tarihe kadar netleştirecek. ECB, CBDC projesini ilerletmeden önce dijital euro’nun tasarımı, dağıtımı ve piyasa etkileri üzerine bir değerlendirme istemektedir.

Her Geçen Gün CBDC’ye Olan İlgi Artıyor

Atlantic Council’in verilerine göre, bugüne kadar 11 ülke bir merkez bankası dijital para birimi ihraç etmiştir. G7 ülkeleri ise CBDC geliştirme sürecinde farklı aşamalarda bulunmaktadır.

CBDC’nin gelişiminin genellikle gelişmekte olan ülkelerde yoğun olduğu görülürken, gelişmiş ülkeler henüz para birimlerinin dijital versiyonları hakkında kesin bir karar vermiş değiller. Bu ülkeler arasında, Amerika Birleşik Devletleri hükümeti, bir CBDC ihraç etmekte isteksizken, Çin, dijital yuan’ı piyasaya sürdü ve kullanımını genişletme çabalarını sürdürüyor.

Son gelişmelere bakıldığında, Avrupa Birliği dijital euro hakkında önemli bir karar aşamasında bulunuyor. Görünüşe göre, yetkililer, dijital Euro’nun ekonomiyi olumsuz etkileme riskine karşı dikkatli davranıyorlar.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.